Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата не знае какво да прави с отнети имоти на телефонни измамници

22 юни 2017, 12:47 часа • 3968 прочитания

Трябва да бъде намерено решение относно управлението на имоти, които Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) изземва от телефонни измамници. Това каза депутатът от БСП Явор Божанков.

От доклада за дейността на КОНПИ през 2016 година става ясно, че има сериозен проблем е с управлението на отнетото имущество. Има много влезли в сила присъди, много отнети имоти, но много малко средства са влезли в хазната от продажбата на подобни имоти.

„Проблемът е, че когато става дума за телефонни измамници, като например тези от кв. "Калтинец", те притежават скъпи къщи – изградени от мрамор, на няколко етажа, пълен лукс. Оценката им достига над 1 млн. лева. Но са разположени в квартали с етническо малцинство и няма човек, който да си купи такава къща. Тя става непродаваема, докато цената падне. Междувременно няма кой да я стопанисва. Затова държавата назначава старите обитатели на имота за пазачи на имуществто. Те плащат наем да живеят там, което създава впечатление у хората, че държавата нищо не им прави и те си продължават да живеят в имота. А не е така", обясни ситуацията Явор Божанков. "Истината е, че комисията добре върши работата си по отнемане на имуществото, проблемът е със стопанисването", допълни той.

Решнието как да се постъпи с всеки отделен имот според закона се взема от Междуведомствен съвет за управление на отнетото имущество, който се председателства от заместник-министър на финансите и участват още заместник-министрите на правосъдието, икономиката, труда и социалната политика и регионалното развитие и благоустройството.

"Вариантите са подобни имоти да се дават за стопанисване на общинските или областни администрации. Проблемът е обаче какво могат да правят те с подобни скъпи имоти. Без сериозни преустройства е неуместно да се направят на детски градини или да се ползват за настаняване на социално слаби семейства, така че трябва да им се търси друго предназначение", подчерта Божанков.

Общо за единайсетгодишния период от влизане на закона в сила от 2005 г. до края на 2016 г. стойността на отнетото имущество, съгласно влезлите в сила 222 съдебни решения за отнемане на имущество в полза на държавата, възлиза на 81 435 680,31 лева.

Снимка: Архив

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес