Десетки българи са жертви на трудово робство. Повечето хора не знаят как да се защитят и да си потърсят правата.
Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец
Още: "Добре, че децата са във ваканция": Кола се преобърна между две училища в София (СНИМКИ)
От bTV представят конкретен случай - Асен и Мартин заминават преди три месеца за Италия, за да работят в земеделието. Отиват свой познат, но още с пристигането той им взима личните карти, а заплащането се оказва различно от обещаното.
„Каза, че има баня, има тоалетна. Накрая няма нито тоалетна, нито баня. Не съм видял и един грош, а ми сложи борч 100 евро, когато се прибрах в България”, разказва Асен.
Мартин допълва картината – рано ставане и без вода до обяд. „Ставаме в четири часа, до 11-12 часа нито ядене, нито вода, нищо – работиш”.
Още: Няма да бъде съдена: Майката, убила децата си във Вакарел, не е разбирала какво прави
"Модерно робство" - така наричат трафика на хора за трудова експлоатация. Според Европол трафиканти годишно печелят над 3,5 млрд. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В апартамент в Перник: Арест за жена, поставяла незаконно ботулинов токсин
Още: Екшън в българско село: Мъж стреля с пушка по свой враг
12 институции у нас са ангажирани в разкриването на трудова експлоатация, но доказването на престъплението е трудно. От началото на годината 14 души признават, че са станали жертва на модерното робство.
Камелия Димитрова от Националната комисия за борба с трафика на хора коментира, че често пострадалите са с много нисък социален статус - безработни, неграмотни. Най-често жертвите са мъже между 20 и 50 години.
Най-рискови сектори са строителството, селското стопанство и домакинската работа. Най-често експлоатацията става в Испания, Гърция, и Италия.
Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор
Още: Бащата на мъжа, нападнал метеоролози на връх Мургаш, започва гладна стачка
Валентина Васильонова от Федерацията на независимите синдикати от земеделието, допълва, че работниците често се трудят по 16 часа на ден за 2 евро на час. „По-тъжното е, че когато работят част от заплащането им остава в ръцете на техния посредник”.
От днес онлайн наръчник дава съвети за противодействие на трудовото робство.