Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев предложи промени в Наказателния кодекс за ограничаване на трафика на нелегалните мигранти в страната. Това се случи след три гонки на полицията с бусове с мигранти за два дни, като при една от тях полицай остана тежко ранен и е в критично състояние.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
"Подпсах и изпратих писма до всички парламентарни групи в Народното събрание. Писмата съдържат проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, който касае трафикът на нелегални мигранти. Предлагаме в този законопроект завишаване на наказанията, приемане на допълнителни мерки, конфискуване на имущество, както и налагане на глоби в големи размери, когато се ползват автомобили под наем или на лизинг”, када Демерджиев на брифинг в Министерски съвет.
"Лицата, които ние спираме и задържаме, след ден-два или три отново се озовават на пътищата. Не мога да приема, че човек, пряко отговорен за смъртта на двама полицаи, може да получи условна присъда", каза той за инцидента в Бургас от лятото, когато загинаха двама полицейски служители, спирайки бус с мигранти. "Не може МВР да бъде оставено само в тази борба, има трима бивши вътрешни министри в НС, разчитам на подкрепа от тях", добави той.
Относно конкретните наказания, той заяви, че става въпрос за завишаване от 1 до 6 г. затвор. С тях се цели да се избегнат честите случаи на условно осъждане. "Предвиждаме конфискация на автомобилите, с които е извършен трафикът, когато са собственост на лицата, извозващи мигранти, както и заплащане на глоба до 10 пъти стойността на МПС, когато то не е собственост на този, който превозва мигрантите", допълни той.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
"Знаем, че в НС има и друг законопроект. Не претендираме за нашия, но нека депутатите възможно най-бързо разгледат двата внесени законопроекта и да ни дадат надеждни средства да се борим с хората, извършващи такива престъпления", добави министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
След като вчера оставки подадоха главният секретар на МВР Петър Тодоров и заместникът му Станимир Станев, Демерджиев каза, че първата е придвижена до президента, тъй като е в неговата компетенция. Оставката на Станев ще бъде разгледана от вътрешния министър, но още няма решения.
Попитан за своята собствена оставка, Демерджиев каза: "Не ми е искана оставка, вече съм споменавал този въпрос. Днес обсъждахме ситуацията на Министерски съвет много подробно, имам подкрепата на колегите там. Отговорност за един подобен случай обикновено може да има професионалното ръководство, ако е допуснало грешки, довели до настъпването на подобен род инцидент. Без да се изяснят причините, няма как да се подават оставки, не знам изобщо и дали моята е искана".
Според него има над 4 пъти завишен натиск на границата, но допускаме по-малко хора вътре в страната в сравнение с преди. За да влезем в Шенген, според министъра, не трябва да допускаме т. нар. вторична миграция – влезлите нелегално да отиват в други държави членки. "МВР прави всичко през последните месеци, за да ги задържаме, ако не – няма как да влезем в Шенген", допълни Демерджиев.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Той каза, че е засилен контролът срещу контрабандата, превоза на мигранти през територията на страната, по границите. "Политиката на държавата е не да допуска тези прояви и да се прави, че не ги вижда, както ставаше години наред", смята министърът.
Относно днешния инцидент, който, за щастие, завърши без пострадали, Демерджиев коментира, че колата с 10 чужди граждани е преминала през тунела на „Траянови врата“, без да бъде преследвана, с 200 км/ч. "МВР не ги преследва, а ги идентифицира и трябва да намерим подходящо място, на което да ги спрем. Не можем да допуснем да влязат в големите градове. Трудни са условията да се спре такъв автомобил. Ако се ползва лента за принудително спиране, в този автомобил ще има 11 трупа – ние не правим това, защото не сме варвари".
"МВР е спряло над 80 такива автомобила в последните месеци, движещи се с такава огромна скорост", допълни министърът.