Съдебният процес срещу бившия министър на околната среда и водите Нено Димов за водната криза в община Перник през 2019 г. най-накрая започна по същество. Това се случва над 2 години след показния му арест.
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Според Специализираната прокуратура от събраните доказателства са налице разумни основания за извода, че бившият министър евентуално е проявил умишлена безстопанственост, като с действията си е довел до разпиляване на имущество, публична държавна собственост - вода за питейно-битови нужди от язовир "Студена" в размер на 1 025 303 куб. м на стойност 1 901 937,06 лева.
В условията на недостиг на питейна вода за жителите на общината е било разрешено водоползването за промишлени цели от търговските дружества "Стомана Индъстри" АД и "Топлофикация Перник" АД.
Подсъдим, освен Димов, е и временно изпълняващият тогава длъжността кмет на Перник Севделина Ковачева. Срещу нея са събрани достатъчно доказателства, които дават основания за извода за евентуално извършено длъжностно престъпление през периода октомври-ноември 2019 г. След като е била уведомена писмено от управителя на ВиК-Перник за силно намаляване на дебита на водоизточниците, тя не е предприела действия - а именно издаване на заповед - за въвеждане на режим на водоползване в общината.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
„Разбирам много добре написаното в обвинителния акт, но това не ми помага да разбера същността на обвинението”, каза Нено Димов в спецсъда днес (3 май), цитиран от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Димов беше част от третия кабинет на Бойко Борисов от квотата на „Обединени патриоти", като бе предложен от ВМРО на тогавашния вицепремиер Красимир Каракачанов.
В хода на досъдебното производство към момента са разпитани 156 свидетели, изготвена е деветорна техническа експертиза и са събрани над 40 хиляди страници доказателства.
Още на 1 декември 2021 г. беше направен първи опит за начало на делото по същество, след като Специализираната прокуратура внесе обвинителния акт в съда през лятото на 2021 г. Заради съдебен заседател, заразен с COVID-19, обаче делото беше отложено.
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун