Съдебният процес срещу бившия министър на околната среда и водите Нено Димов за водната криза в община Перник през 2019 г. най-накрая започна по същество. Това се случва над 2 години след показния му арест.
Още: Присъда за прокурорския син от Перник: Искат 12 години затвор, осъждат го на 4
Още: Ядосана жена нахлу с нож в българско училище
Според Специализираната прокуратура от събраните доказателства са налице разумни основания за извода, че бившият министър евентуално е проявил умишлена безстопанственост, като с действията си е довел до разпиляване на имущество, публична държавна собственост - вода за питейно-битови нужди от язовир "Студена" в размер на 1 025 303 куб. м на стойност 1 901 937,06 лева.
В условията на недостиг на питейна вода за жителите на общината е било разрешено водоползването за промишлени цели от търговските дружества "Стомана Индъстри" АД и "Топлофикация Перник" АД.
Подсъдим, освен Димов, е и временно изпълняващият тогава длъжността кмет на Перник Севделина Ковачева. Срещу нея са събрани достатъчно доказателства, които дават основания за извода за евентуално извършено длъжностно престъпление през периода октомври-ноември 2019 г. След като е била уведомена писмено от управителя на ВиК-Перник за силно намаляване на дебита на водоизточниците, тя не е предприела действия - а именно издаване на заповед - за въвеждане на режим на водоползване в общината.
Още: 20 000 лв. за живота на Алексей Петров - съдът не вярва, че е бил уважаван преподавател
Още: Моторизиран полицай пострада при катастрофа в София
„Разбирам много добре написаното в обвинителния акт, но това не ми помага да разбера същността на обвинението”, каза Нено Димов в спецсъда днес (3 май), цитиран от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Карал пиян-залян: Хванаха шофьор с над 4 промила алкохол
Димов беше част от третия кабинет на Бойко Борисов от квотата на „Обединени патриоти", като бе предложен от ВМРО на тогавашния вицепремиер Красимир Каракачанов.
В хода на досъдебното производство към момента са разпитани 156 свидетели, изготвена е деветорна техническа експертиза и са събрани над 40 хиляди страници доказателства.
Още на 1 декември 2021 г. беше направен първи опит за начало на делото по същество, след като Специализираната прокуратура внесе обвинителния акт в съда през лятото на 2021 г. Заради съдебен заседател, заразен с COVID-19, обаче делото беше отложено.
Още: Огромен пожар до АМ "Тракия" (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Кои са най-честите причини за пътни инциденти в София