Делото "Червеи" - срещу бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и бившия директор на "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов, ще завърши на първа инстанция в началото на следващата година. Това стана ясно днес (10 декември), след като в съдебната зала бяха разпитани петима вещи лица, с което разпитите по казуса бяха изчерпани. След това прокуратурата и защитата декларираха, че нямат искания за нови доказателства, което означава, че следващият етап от процеса е четене на пледоарии, уточнява Mediapool.
Пледоариите ще бъдат произнесени на 14 януари догодина, тъй като адвокатите на двамата подсъдими поискаха време, за да се запознаят с новопредставени доказателства по случая. Освен това Янева трябва да заяви пред адвоката си Трендафил Трендафилов дали има желание да даде обяснения, тъй като не се явява на делото от самото му начало и нямаше как да стори това в четвъртък. От своя страна Костадинов отказа да дава обяснения.
Показанията на вещите лица днес касаеха начините, по които може да бъде манипулирана информацията в Централния полицейски регистър. Засегнат в случая е един от основните акционери в групата "Химимпорт" – Иво Каменов, чието име бе споменато още по време на първото заседание по делото на 20 октомври. Тогава стана ясно, че според прокуратурата подсъдимият Тодор Костадинов е направил справка именно на неговия единен граждански номер, използвайки акаунта на системен администратор от Шумен.
Повече светлина по случая даде оперативният работник Иван Драгоманов, който свидетелства, че във "Вътрешна сигурност" са постъпили данни, че неизвестен служител на МВР изнасял информация за проверки към Каменов. Свидетелят обясни, че сам направил справка на лицето в масива на МВР, но разработка по случая така и не била открита. Защо – не стана ясно. Името на Каменов бе споменато и от бившия заместник на Костадинов – Димитър Коев, който си спомни, че в дирекцията постъпила информация за бизнесмена, че "докато пътува от Варна към Велико Търново събира информация за предстоящи проверки".
Дотук не е ясно кой е сигнализирал за теча на информация, дали е идентифициран човекът, който я е изнасял и дали тази информация е стигнала до Иво Каменов или е отивала другаде.
Скандалът "Червей" избухна в началото на февруари, няколко месеца преди тогавашните председател на ДАНС и главен секретар на МВР – Владимир Писанчев и Светлозар Лазаров, доброволно да овакантят постовете си по молба на премиера Бойко Борисов. Двамата останаха встрани от аферата. Бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев също остана само свидетел по казуса. Обвинения получиха единствено Янева и Костадинов. Според обвинителния акт Янева е дала разрешение за използване на секретни способи за общо 300 дни – срок, който значително надвишава позволения от закона. Костадинов пък бе обвинен за съставянето на официален документ с "неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използван като доказателство". Той бе изправен на съд и защото е използвал акаунта на системен администратор от Шумен, за да направи справка на ЕГН-то на Иво Каменов.