Министърът на правосъдието Данаил Кирилов пита Венецианската комисия за препоръки по въвеждането на ефективен механизъм за разследване срещу "тримата големи" - главния прокурор и председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. Това съобщиха от министерството.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Самото запитване е в писмо до Европейската комисия за демокрация чрез право (Венeцианската комисия), подписано от министъра по време на работна среща с посланиците на държавите-членки на ЕС. В него Кирилов иска становище и препоръки по законопроекта за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) във връзка с въвеждане на ефективен механизъм за разследване срещу тримата.
На срещата в Министерство на правосъдието е участвал и представител на делегацията на Европейската комисия в България.
В края на юни вече бяха известни предложенията на министър Кирилов за промени в НПК. Според тях главният прокурор трябва да се разследва от подчинените му обвинители от софийската градска прокуратура и специализираната прокуратура. На дискусия в София, представители на СЪвета на Европа разкритикуваха модела и обявиха, че той ще влоши правния баланс в страната.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Няколко правозащитни организации у нас казаха същото. Тогава главният прокурор Сотир Цацаров защити продложенията. Сега министърът щещ чака отговор с препоръки от Венецианската комисия, за да коригира, евентуално, текстовете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Изискването да има такъв механизъм е част от препоръки на Европейския съд по правата на човека и част от изискванията в Механизма за сътрудничество и оценка (МСО). В съобщението на Министерство на правосъдието е посочено още, че по време на срещата днес е обсъден и напредъкът на България по този механизъм.
Пред посланиците министър Кирилов акцентирал и върху постановлението на правителството от миналата седмица, с което се създава национален механизъм за постмониторинг в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност, съдебната реформа и върховенство на закона. В Съвета за координация и сътрудничество, който е предвидено да осъществява постмониторинга, ще участват представители на най-високо ниво от изпълнителната, съдебната и законодателната власт, като е гарантирано участието и на гражданския сектор, подчертал министър Кирилов.
„България работи и ще продължи да работи в тясно сътрудничество и в конструктивен диалог с институциите с експертиза в областта на върховенството на правото като ЕК, GRECO, Венецианската комисия и Службата за подкрепа на структурни реформи“, заяви Кирилов.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Той благодарил на посланиците на държавите-членки и на екипите им в ресор „Правосъдие“ за активната работа и подкрепа в изпълнението на препоръките и показателите на МСО.