Действително е имало съмнителни преводи през български банкови сметки от страна на Държавната петролна компания на Венецуела. Парите са идвали в България и след това са били трансферирани в чужбина. Това каза на специална пресконференция в Министерския съвет главният прокурор Сотир Цацаров след среща с премиера Бойко Борисов и американския посланик Ерик Рубин.
За прехвърлянето на пари съобщи в Twitter депутатът от опозицията на Венецуела Карлос Папарони. "Успяхме да спрем незаконна транзакция на узурпаторите, които искаха да продължат плячкосването на "Петролеос де Венесуела", чрез брокерска къща в България. Продължаваме битката да защитим имуществото на Републиката. Напред Венецуела!", написа преди няколко дни Папaрони. Сега това беше де факто потвърдено от Цацаров, след като външният министър Екатерина Захариева първоначално отрече.
Logramos detener una transacción ilegal de los usurpadores que pretendían continuar el saqueo de PDVSA a través de una casa de bolsa en Bulgaria. Seguiremos en la lucha para proteger los activos de la República. Fuerza Venezuela
— Carlos Paparoni (@CarlosPaparoni) 9 февруари 2019 г.
Главният прокурор на България обаче не говори за брокерска къща, а за банкови сметки. В краткото си изложение той първо каза, че транзакции имало през "българска банка", после използва думата "банки", но в крайна сметка изглежда става въпрос за една банка, след като другите отговорни лица на пресконференцията (Димитър Георгиев от ДАНС) използваха единствено число. Цацаров изрично подчерта, че банката не е виновна в случая, защото всичко било разкрито по законов път. Той използва и още веднъж множествено число - "сметки", но Георгиев каза "сметка". Оказа се, че става въпрос за доверителна сметка.
Обвинител номер едно призна и, че транзакциите са засечени с помощта на "партньорски служби", визирайки службите на САЩ. Установена е банката, лицето-титуляр на сметките и конкретните сметки. От тях са правени преводи към други държави, като според Цацаров в повечето случаи основанията за тези преводи били недействителни - например за закупуване на храни, за финансиране на Венецуелската спортна федерация.
В момента банковите сметки в България са блокирани, като те не са напълни изпразнени, има мониторинг от страна на ДАНС върху тях и върху въпросната банка, като още вчера (12 февруари) БНБ оказала необходимото съдействие. Тепърва ще се прави анализ на информацията и ще се събират още данни, за да бъде преценено дали да бъде повдигнато обвинение за пране на пари. Ще се проверява и дали други български банки са замесени в този случай или в подобни случаи.
Въпроси
Във връзка с разкритото в Министерския съвет, сайтът Frognews публикува 8 въпроса:
1. Защо ДАНС е проспала движението на милиони от Венецуела към българска банка? И проспала ли го е или го е премълчала?
2. Откога българските власти знаят за скандалните преводи?
3. За "Инвестбанк" на Петя Славова ли става дума?
4. Цветан Цанев ли е лицето, уредил превеждането?
5. Имат ли отношение "Шанфари груп" и оманският бизнесмен Адил Саид Ахмед Ал Шанфари нещо общо с многомилионните преводи?
6. Имат ли нещо общо Ирена Кръстева и синът ѝ Делян Пеевски с "Шанфари груп", с фондация, свързана с фамилията Шанфари и "Дружеството за приятелство между България и Оман"?
7. Имат ли връзка всички тези хора с придобиването на банка "Виктория"?
8. Какви са отношенията на Цветан Цанев с втория човек в ГЕРБ Цветан Цветанов?