По един показател страната ни е на водещо място сред всичките 28 страни-членки в Европейския съюз и този показател за съжаление е брой на жертви на пътя.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Средно по два човешки живота се погубват на ден у нас заради шофиране с превишена скорост, отнемане на предимство, заспиване зад волана или други причини.
Според данните на МВР от началото на 2019 година до края на октомври, катастрофите у нас са над 5000, като при тях загиналите са близо 500 души, а ранените са повече от 6800.
През 2018 г. в страната са регистрирани 6684 тежки пътнотранспортни произшествия (ТПТП), при които са загинали 611 и са ранени 8466, от които 6478 леко и 1988 тежко.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Анализът на Евростат за тенденцията със злополуките на пътя с фатален край през 2017 г. показва, че България е и на първо място в ЕС по брой загинали при катастрофи с леки автомобили на 1 милион жители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Характеристиката на фаталните инциденти при отделните категории превозни средства показва, че България се нарежда с най-висок дял смъртност в категорията на леките автомобили - 64 смъртни случая на милион жители. Това е почти шест пъти повече от най-ниското съотношение в Малта - 11. Средният показател за ЕС е 23 смъртни случая на 1 милион при категорията леки автомобили.
По данни на МВР за периода 2011-2017 г. при ПТП с челен сблъсък са загинали 910 души, а ранените са 6 995, като по-голямата част от пострадалите нямат никаква вина за катастрофата.
Акция "Зима"
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Над 16 000 от проверени почти 70 000 шофьори са глобени в рамките на традиционната акция, сочи статистиката на МВР и СДВР. Има някои шокиращи примери на нарушения - диджей е карал с 3,6 промила алкохол в кръвта, а шофьор е вдигнал 151 км/ч в рамките на София. Друг шофьор пък е карал със 194 км/ч по магистралата.
Има обаче и добра новина - няма тежки пътнотранспортни произшествия със загинали студенти или участници в студентския празник по време на акцията, чийто акцент бяха именно младите хора. Има обаче 8 катастрофи, с шестима ранени студенти.