Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи са арестувани за източване на кредитни карти в САЩ

26 март 2014, 10:45 часа • 36777 прочитания

Български граждани са били арестувани по време на масирана операция на щатски и федерални власти в Чикаго по обвинения за източване на кредитни карти, съобщава Bulgarian International Television (BIT) - телевизионен канал за българите в Северна Америка.

Арестувани са 30 души, най-малко 15, от които са българи, добавя още телевизията.

За сега властите отказват да дадат повече информация по случая.

Според информация на BIT сред арестуваните са Георги Мартов – Мицубишито, който има най-много повдигнати обвинения – 9. Арестувана е и неговата съпруга Теменуга Колева, известна още като Нушка. Измежду арестуваните е и собственикът на българския център „Родина“ в чикагското предградие Норидж Емил Костадинов. Двама от българите са обвинени и за взимане на заем без намерение да го връщат.

На всички арестувани са назначени съдебни адвокати.

Някои от арестуваните българи са били издирвани и с влезли в сила присъди.

Обвиненията на прокуратурата са, че те са участвали в група, занимавала се с пране на пари, банкови измами и измами с кредитни карти. Всеки един от българите има повдигнати между две и четири обвинения.

Прокуратурата иска да бъдат възстановени милиони долара, които твърдят, че са източени от бандата. В четвъртък и петък ще стане ясно дали ще бъдат пуснати под гаранция. Властите имат право да ги задържат до 72 часа.

Сумарно всички обвинения се равняват на стотици години затвор.

Федералните власти са следили групата в последните 3-4 години. Има записи на проведени разговори между всички участници в групата. Схемата, по която са действали, е класическа - номерата на кредитни карти от Европа са крадени със скимиращи устройства и след това изпращани до арестуваните в САЩ по електронен път по имейл или скайп. Получената информация се вкарвала във фалшиви карти. Така са източени хиляди сметки на банки в Европа, като откраднатата сума възлиза на милиони долари.

Присъдите, които могат да получат българите по Федералния кодекс за пране на пари, е от 10-20 години за всяка една транзакция, а по обвинение за банкова измама – до 30 години. Адвокати коментират, че е възможно някои от задържаните да станат свидетели, след сключване на споразумение с прокуратурата.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес