Два случая на незаконно прилагане на специални разузнавателни средства е установило Националното бюро за контрол на СРС-тата, става ясно от годишния му доклад за 2022 г., който през седмицата беше разгледан от парламентарната комисия за контрол на службите, предаде в. "Сега".
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
При първия случай по отношение на гражданин са прилагани СРС за повече от 260 дни, което надвишава максимално допустимия срок. Два различни органа са искали използване на разузнавателни средства спрямо лицето за разкриване на една и съща престъпна дейност, като е дадено разрешение, без да се съобразят разпоредбите на закона. При втория случай за незаконно използване на СРС е установено, че в искането за прилагането им не се съдържат никакви факти и обстоятелства, даващи основание да се предполага, че човекът е съпричастен към извършено тежко умишлено престъпление.
От доклада на бюрото за контрол на СРС става ясно, че лицата, спрямо които са прилагани разузнавателни средства, намаляват от 2019 г. Тогава те са били 3310, а за миналата година броят им е 2325. Най-голям дял от исканията за използване на СРС са от МВР - 62%, следват прокуратурата с 23% и ДАНС с 11%. Европейските делегирани прокурори пък са изготвили 44 искания.
Най-често се прилагат специални разузнавателни средства за разкриване на организирана престъпна група. След това се нареджат разследванията за наркотични вещества, акцизни стоки, кражби и подкуп. Има и 155 случая по Глава първа от НК - престъпления срещу Републиката. За сравнение през 2021 г. те са били 262.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Разрешенията за прилагане на СРС, които се дават от съда, също намаляват. През миналата година те са били 3562, а през 2021 г. броят им е 4056. Шампион по дадени разрешения е Специализираният наказателен съд, въпреки че беше закрит през юли м.г. След това е Окръжният съд в Пловдив с 404 разрешения, а Софийският градски съд е издал 292.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Още: Димо Гяуров: Няма доказателства, че службите са записвали политици