Банкерът Цветан Василев е опитал да скрие, че от трезора на КТБ липсват 206 млн. лева чрез изготвяне на документ със задна дата. Това твърди основният свидетел на обвинението и бивш главен счетоводител на банката Бисер Лазов. Именно този случай беше първият, който подхвана прокуратурата след затварянето на банката и по него се съсредоточиха усилията на държавното обвинение срещу Василев.
Според Лазов, малко след като КТБ беше поставена под специален надзор на 20 юни, 2014 година, Василев говорил по телефона с Лазов и е бил обсъждан въпросът за 206-те млн. лева, за които първоначално прокуратурата твърдеше, че са изнасяни с чували от банката, но после се отказа от тази версия и предложи друга - че парите са точени за период от 3 години, чрез съставяне на неверни документи.
По думите на Лазов било разпоредено при инвентаризацията на главната каса да не се установи липсата на 206 милиона лева и се обсъждало как да стане това. Било решено да се състави протокол-разписка, че тези пари са отпуснати на дружеството "Бромак", чийто собственик е Цветан Василев. Протоколът-разписка бил с дата 19 юни, макар всъщност да е писан на 20 юни, след 18:00 часа, твърди Лазов. На системния администратор било разпоредено с тази задна дата операцията по прехвърлянето на тези 206 милиона лева да бъде въведена и в компютърната система, предаде БНТ.
Пред съда Бисер Лазов разказа, че Цветан Василев е напуснал България на 10 юни 2014 г - 10 дни преди КТБ да бъде поставена под особен надзор. Охраната на банкера дала на изпълнителните директори на банката и на самия Лазов обикновени GSM апарати с тестови карти, които не могат да се подслушват и по тях се провеждали разговорите с Василев.
Дали това е истина - адвокатът на Цветан Василев Константин Симеонов коментира, че когато защитата разпита Лазов, ще си проличи.
Нова глава в сагата
Според информация на в. "24 часа", бившият ръководител на баскетболния "Левски" и на ПФК "Ботев Пловдив" Иван Джиджев е бил арестуван заради взет от КТБ кредит през 2013 година. Той се яви пред Апелативния специализиран наказателен съд, а за морална подкрепа дойде и баскетболния треньор Константин Папазов-Тити, който беше един от най-шумните защитници на Цветан Василев в разгара на сагата заради спортните дарения на банкера.
Джиджев е обвинен в присвояване и пране на пари. Според прокуратурата той е помагач на бившите шефове в КТБ Георги Зяпков и Александър Пантелеев, които са подсъдими и по мегаделото за присвояването на 2,6 млрд. лева от банката. По новото разследване двамата са на свобода срещу 5 хил. лв. гаранция.
Обвинението срещу Джиджев се крепи на показанията на Бисер Лазов. Бившият главен счетоводител на Цветан Василев разказал за кредита на Джиджев, взет на 9 декември 2013 година, на съдебното заседание на 10 юни. Падежът на кредита бил през 2018 година. Сумата била отпусната на фирмата на Джиджев "Велдер Пропъртис". Според счетоводна експертиза кредитът бил с 9 пъти повече, отколкото му трябвало, и затова бизнесменът имал обвинение и за пране на пари.
Адвокатът на Диджев Ина Лулчев твърди, че като залог той е ипотекирал имот и смята, че обвинението срещу клиента ѝ не издържа, тъй като освен всичко друго той не е действал по поръчка на някого.
Прокуратурата поиска бизнесменът да бъде оставен в ареста или да е под домашен арест, защото съпругата му има тежко заболяване. Съдът го пусна на свобода без никаква мярка за неотклонение, като посочи, че няма данни за престъпление. Джиджев е и свидетел по делото КТБ. Срещу него имало и друго разследване, което било прекратено.