БХК: Стрелбата срещу Соня Павлова е основано на пола насилие

14 май 2021, 15:28 часа • 6326 | прочитания

Българският хелзинкски комитет (БХК) изразява тревога от поредния случай на тежко посегателство над жена, извършено на 12 май на метростанция „Летище София“ в столицата. 56-годишната Соня Павлова бе простреляна от 63-годишен мъж със законно притежаваното му огнестрелно оръжие, преди той да се самоубие.

Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място

Още: „Поиска да почистим собствената си кръв“: Метеоролозите от връх Мургаш разказаха за ужаса

"От информацията, разкрита чрез медиите през последните дни, става ясно, че Павлова е била обект на системно следене от страна на мъжа, с когото има познанство и чието желание за връзка между двамата е отхвърлила", се посочва в съобщение на БХК до медиите.

"В българското законодателство продължават да отсъстват разпоредби относно превенцията и борбата с подобен род деяния, а именно – джендърно (полово) базирано насилие. Съгласно международноправните стандарти това е насилие срещу жена, защото тя е жена, дължащо се на предразсъдъци спрямо жертвата", смятат от БХК.

Според правозащитниците такъв състав в Наказателния кодекс е трябвало да се създаде като част от законодателните промени с оглед бъдеща ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулска конвенция). Подобна препоръка са отправяли към България и от други органи на ООН и на Съвета на Европа. Ратификацията на Конвенцията бе блокирана с решение на Конституционния съд. Тогава предходното правителство огласи претендиращи да я заместят мерки, които обаче не включваха превенция и бяха фокусирани единствено върху домашното насилие, но не и върхуджендърно базираното насилие.

Още: МВР знае за скандалния случай с чатовете в ГДБОП

Още: Захари Карабашлиев постави прокуратурата натясно за смъртта на майката на разследван български европрокурор

"В резултат на тези промени към настоящия момент Наказателния кодекс предвижда редица квалифицирани състави за престъпления, извършени при условията на домашно насилие, но не и за деяния, мотивирани от пола или стереотипи за пола на жертвата", пише в съобщението.

"От огласеното от медиите в настоящия случай става ясно, че Павлова и стрелецът не са били в отношения, които Наказателният кодекс квалифицира като обуславящи „домашно насилие“. Българското законодателство не дава възможност за разследване, признаване и подходящо наказване, което да отчита специфичния дискриминационен мотив в случаи, като този на стрелбата срещу Павлова", смятат от Хелзинкския комитет.

Ето защо БХК използва случая за пореден път да призове българските власти, в българското законодателство да бъдат възприети всички необходими стандарти по отношение на борбата и на превенцията както на домашното, така и на джендърно базираното насилие.

 

Още: "Това дете можеше да е живо!": Диана Русинова иска незабавни оставки в АПИ

Още: Български пожарникари помогнаха на щъркел в беда

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес