Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако влакът при Яна беше пътнически, щеше да има човешки жертви, казват от НКЖИ

20 януари 2014, 09:30 часа • 23570 прочитания

Ако вместо товарен, влакът, който дералийра до гара Яна, беше пътнически, щеше да има жертви. Това заяви в сутрешния блок на Нова телевизия инженер Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността на Национална компания „Железопътна инфраструктура”.

Още: Кристиан Вигенин в Пловдив: Ще създадем мрежа от млади учени, трябва да възстановим интелектуалния потенциал на БСП

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

"Участъкът е такъв, че дори при тази ниска скорост съм сигурен, че щеше да има жертви. Там има завой, лек вираж - сами видяхте как са се обърнали композициите. Представете си какво щеше да е, ако вътре имаше хора", обясни Минчев.

Кражба на крепежни елементи причини дерайлирането на товарен влак в петък вечерта между гарите Яна и Мусачево. Инцидентът за малко не се превърна в трагедия. Композицията се обърна при сравнително ниска скорост от около 35 км/ч.

6 200 км е общата дължина на железопътната мрежа и няма как всеки километър от нея да бъде охраняван, отбеляза специалистът. Затова според Минчев наказанието за подобни посегателства трябва да е затвор и то над 10 години. "Бяхте сложили заглавие "Тероризъм?" за темата - мисля, че трябва да махнете въпросителния знак и да сложите три удивителни", каза възмутеният главен ревизор на НКЖИ.

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

По думите на ревизора статистиката казва, че има над 800 такива престъпления за година, а материалните щети от тях възлизат на 1,8 млн. лева.

Ако извършителите няма къде да предават откраднатото, вероятно няма да има и кражби, посочи представителят на НКЖИ, според който явно става въпрос за печеливш бизнес.

Преместването на обърналите се цистерни ще струва 200 хил. лева. По думите на Веселин Кирев от "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" парите е можело да се използват за поддръжка на железопътната инфраструктура, а инцидентът щял да бъде предотвратен, ако е била налична система за ранно предупреждение за проблеми по трасето, каквато функционира в други европейски страни.

Един от проблемите е непрекъснатото съкращаване на средствата за поддръжка железопътната инфраструктура, каза Кирев и даде за пример съкратените кантонери, които са обхождали въпросния участък.

Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки

Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес