Още: Доклад: 60-70% от почвите в Европа са застрашени от деградация
Още: 200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)
Знаем, че във всяка една по-голяма корпорация по света постоянно се провеждат бизнес срещи. В тях екипите, стратезите и маркетолозите винаги дават нови и нови идеи по една и съща тема: Как да направим бизнеса си по-успешен? Чрез повече продажби, служители, часове на работа? Или чрез по-актуален маркетинг? Отговорът на този вечен въпрос всъщност се крие в съвсем различна посока.
В днешни дни начинът, по който да направим бизнеса си успешен, е като не се фокусираме изцяло върху печалбата. Като разберем, че освен права имаме и задължения, като създаваме стойност за всички заинтересовани страни – както служители и потребители, така и околната среда и обществото. От тези практики на бизнеса се ражда терминът CSR – корпоративно социална отговорност – начин на управление, ангажирано с устойчиви и социално отговорни практики.
Още: Сорго - алтернатива на царевицата при критични климатични условия (СНИМКИ)
Още: Експерт: Горските пожари могат да доведат до национална катастрофа с трудно предвидими последствия
Днес обаче всички говорят за ESG – понятие, което въпреки популярността си, продължава да е обгърнато в мистерия за повечето хора. Съкращението означава Environmental, Social and Governance или екологично, социално и корпоративно управление, а основната му идея всъщност е изключително лесна за разбиране: Отговорният бизнес е успешен бизнес. Казано малко по-сухо, ESG представлява трите фактора, които се смятат за ключови при измерването на устойчивостта на една компания – екологичен, социален и корпоративен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво са съставните събития в климата и защо въздействието им е по-силно? (ГРАФИКИ)
Още: Чуфа - Храна на бъдещето, устойчива на климатичните промени (ВИДЕО И СНИМКИ)
Екологичният фактор изисква от предприятията да ръководят бизнеса си по начин, който да е винаги съобразен с околната среда. Тук се измерва приноса на компанията за цялостното справяне със световните екологичните проблеми – намаляването на въглеродни емисии, използването на чиста вода и енергия, управление на отпадъците и много други.
Социалният фактор е най-човешкият – този, който засяга тематики като взаимоотношения със служители, клиенти и партньори, дискриминация, трудови стандарти, грижа за здравето и безопасността. Една истински устойчива компания трябва се ангажира с това не само да подкрепя служителите си, но и местните общности, да заема позиция в различни социални каузи.
Корпоративният фактор е последният стълб в основата на ESG. В него става въпрос за вътрешното управление на компаниите – прозрачността, заплащането, балансът между интересите на всички страни, управлението на риска и др. Корпоративният фактор е този, който съблюдава за цялостните качества на ръководството.
Още: Бум на втората употреба: Как българите печелят пари и разчистват домовете си
През 2024 г. компаниите, които успешно комбинират тези три фактора и си поставят цели, съобразени с тях, са тези, които се отличават от останалите и биват дълбоко оценявани от потребителите. Но освен вътрешните успехи и високите печалби, екологично и социално отговорните бизнеси имат възможността да постигнат нещо още по-значимо. Давайки правилния пример на широките си аудитории, и демонстрирайки осъзнаване на огромното си въздействие върху природата и обществото, големите предприятия разполагат с власт, която е непозната за обикновения човек: властта да променят света.
Примерите за това са много – както в световен аспект, така и все повече в България.
Една от най-успешните компании в света, Google, е абсолютен модел за подражание по отношение на екологичните си инициативи: корпоративният гигант използва възобновяеми енергийни източници, рециклира електронното си оборудване, залага на устойчиви материали и енергоспестяващ дизайн на сградите си, а най-новата им цел е да достигнат впечатляващото ниво на нулеви въглеродни емисии до 2030 г.
От малко по-социална гледна точка, категоричният лидер в компаниите за спортно оборудване, Nike, печели сърцата на потребителите именно с ценностите си. Брандът е известен с впечатляващите си кампании, които мотивират, разбиват стереотипи и обещават величие на всеки човек. Но действията им са това, което заслужават уважението на публиката. Nike инвестира милиони годишно в това да подкрепя малцинствата, да се бори за равните права между расите и половете, както и да дава шанс на млади спортисти да развиват таланта си, демонстрирайки по този начин неподправената си загриженост за своите потребители.
Тези две компании се извисяват над конкурентите си, но не печалбата е това, което ги отличава, а техният общ принос в създаването на едно по-добро бъдеще. Както виждаме, ролята на бизнеса в обществото претърпява значителни промени, като традиционният фокус върху печалбата се измества към един по-загрижен и устойчив подход. Добрият продукт или услуга вече съвсем не са достатъчни – ценностите, вярванията, както и ясно поставената мисия са нещата, които правят впечатление.
Именно заради това все повече компании започват да се ангажират с факторите на ESG, а лидери като Google и Nike демонстрират успешното въздействие на отговорните практики върху бизнеса. По този начин тези два бранда могат както да формират нови стандарти в съответните си индустрии, така и да вдъхновят и други да последват примера им.
Защото със сигурност си струва: въвеждането на ESG не е просто тенденция в корпоративния свят, а бизнес модел с дългосрочни ползи. То е това, което прави една компания по-привлекателна както за потребители, така и за инвеститори, създава добра репутация и има способността да я издигне до така мечтаната лидерска позиция.
Отправяйки поглед към бъдещето, било то далечно или не, можем да сме сигурни, че принципите на ESG ще са там – здраво вкоренени в основата на всяка компания, апелиращи към действие и превръщайки обикновения бизнес в катализатор на промяна.