Първата руска експедиция до Луната от почти 50 години насам се провали, след като станцията "Луна-25" се сблъска с повърхността на нашия естествен спътник и прекрати съществуването си.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Космическата станция "Луна-25" беше изстреляна от космодрума "Восточний" в Далечния изток на 11 август като основната й задача бе именно да отработи технологията за меко кацане. Амбициозната цел на "Роскосмос" бе това да е първият космически апарат, който да кацне на Южния полюс на Луната и да направи там серия от изследвания.
Връзката с "Луна-25" обаче беше прекъсната, малко след като тя започна да изпраща първите снимки от обратната страна на Луната. От "Роскосмос" уточниха, че апаратът се е сблъскал с повърхността на Луната и това е бил краят му. Специална комисия ще изяснява причините за провала.
Още: С ново поколение ракети: До седем години китайци планират да кацнат на Луната
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Русия отдаваше голямо значение на тази лунна мисия. Тя бе подготвяна в продължение на 10 години и отлагана 8 пъти. След фиаското с "Луна-25" водещият руски учен академик Михаил Маров не е издържал на напрежението заради неуспеха и е влязъл в болница днес, 20 август. Маров е ръководител на космическите изследвания в руския Държавен институт по геохимия и аналитична химия "Вернадски" и участваше в космическите програми още от 70-те години на XX век, включително тези, донесли слава на съветската космонавтика. Той заяви, че дълбоко преживява провала на "Луна-25". „За мен това беше може би последната надежда да видя възраждането на нашата лунна програма“, каза Маров пред руското издание "МК". ОЩЕ: Униние в Русия след фиаското с лунната мисия, водещ руски учен от тревоги влезе в болница
"Луна-25" бе първата мисия от новата лунна програма на Русия. За последен път руснаците изпратиха космическа сонда до Луната през 1976 г.
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Още: НАСА казва, че все пак може да има живот на Луната
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)