Снимка, получена от автоматичната станция „Нови хоризонти“ след прелитането покрай Плутон, позволява да се разкрие тайната на „зона на здрача“ на планетата джудже – структура в атмосферата на небесното тяло, наблюдавана на фона на Слънцето, съобщава НАСА.
На изображенията в горната дясна част, която описва пространство с диаметър 230 километра недалеч от южния полюс, е забелязано образувание, напомнящо на земен облак.
То достига няколко десетки километра дължина и е разположено в ниските слоеве на атмосферата на небесното тяло. Структурата се състои основно от метан.
Представеното от НАСА изображение е получено, когато Плутон се е намирал между станцията „Нови хоризонти“ и Слънцето. Това е позволило на апарата да изучи строежа на атмосферата на планетата джудже.
Снимката е направена от научния инструмент MVIC (Multispectral Visual Imaging Camera) 19 минути след минималното сближаване с Плутон, на разстояние 21 550 км от него. Резолюцията на изображението е 430 метра на пиксел.
На 14 юли станцията „Нови хоризонти“ на скорост около 14 километра в секунда се сближи на минимално разстояние от 12 500 километра с Плутон. Мисията „Нови хоризонти“ трябва да завърши работа в средата на 20-те години. Нейна основна задача е изучаването на планетата джудже Плутон и спътника ѝ Харон.