Живот на Титан? Може би само за едно малко куче

08 април 2025, 19:30 часа • 1490 | прочитания

Търсенето на живот на най-голямата луна на Сатурн - Титан, може да се окаже по-сложно, отколкото се смяташе първоначално. Нови компютърни симулации показват, че ако има живот, той може да не е много. Всъщност масата му вероятно няма да е голяма.

Ако животът съществува някъде в Слънчевата система извън Земята, Титан е на първо място в списъка. Въпреки че е малко по-студен откъм страната на - -179 °C, той има гъста, богата на азот атмосфера, езера, пълни с метан и етан, и всякакви въглеводороди и органични аерозоли, които биха могли да поддържат сложна органична химия. Освен това има доказателства за подземен океан с дълбочина 483 км, заключен под ледената кора с дебелина от 40 до 100 км, който се затопля от хидротермалната активност, причинена от приливите и отливите, породени от масата на Сатурн.

Повече за новото проучване

Още: Изтребване на живота на Земята: Бъг в Млечния път увеличава в пъти радиацията

Въпреки това, както се казва, дяволът се крие в детайлите, тъй като международен екип от изследователи, ръководен от Антонин Афхолдер от катедрата по екология и еволюционна биология на Университета в Аризона и Питър Хигинс от катедрата по науки за Земята и планетите на Харвардския университет, проведе ново проучване, което се връща към основите.

Като използва компютърни модели за симулиране на вероятната екология на Титан, екипът стига до някои изненадващи заключения.

Ако на Титан има живот, той ще е микробен и вероятно ще е доста екзотичен в сравнение с този на Земята. Въпреки че изглежда, че органичните химикали, които изобилстват на повърхността, трябва да осигурят на живота там много храна, всеки живот на Титан ще се намира в подземния световен океан. Това означава, че тези органични вещества трябва да стигнат до този океан, за да може да има нещо, което да се храни с тях.

За целите на проучването симулациите се фокусират върху простия процес на ферментация. По-конкретно, ферментация, включваща органичната молекула глицин, която е най-простата от всички известни аминокиселини. Ферментацията е особено привлекателна, тъй като не се нуждае от кислород, за да протича, така че вероятно е еволюирала много рано в историята на Земята.

Още: Коя планета се намира най-близо до Земята

Проблемът, който симулациите откриват, е, че макар глицинът или неговите прекурсори да са в изобилие на повърхността на Титан, много малко от аминокиселината стига до погребания океан, а това, което е там, вероятно се дължи на метеоритни удари, създаващи временни езера, които могат да се просмучат през леда.

Резултатът от всичко това е, че няма достатъчно храна, с която да се хранят микробите на Титан. В резултат на това, ако има живот на Титан, той е в удивително малко количество - колкото да се напълни една типична кофа. Това означава, че бъдещите мисии до Титан ще имат трудни времена за проследяване на всички самотни микроби, които може да се скитат наоколо.

„Нашето ново изследване показва, че този запас може да е достатъчен само за поддържането на много малка популация от микроби с общо тегло от най-много няколко килограма - еквивалентно на масата на малко куче“, казва Афхолдер. „Такава миниатюрна биосфера би имала средно по-малко от една клетка на литър вода в целия огромен океан на Титан.“

Изследването е публикувано на в The Planetary Science Journal.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес