Планетата Земя съвсем скоро ще си има нова "мини Луна", но тя няма да се задържи дълго около нас. Новооткрит астероид, кръстен 2024 PT5, временно ще бъде прихванат от гравитацията на Земята. Това ще се случи на 29 септември и ще продължи до 25 ноември, а според астрономите космическият камък ще се върне в хелиоцентрична орбита бързо.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Earth will have a second "moon" for two months
— NEXTA (@nexta_tv) September 22, 2024
The asteroid 2024 PT5 will be captured by Earth's gravity and orbit the planet from September 29 to November 25. pic.twitter.com/6tewweAnIS
Каква е тази "мини Луна"?
За първи път астрономите засичат астероида на 7 август от обсерватория на НАСА в Южна Африка. Смята се, че размерът му е около 11 метра в диаметър, но е необходимо да се направят още наблюдения, за да се потвърди окончателно, съобщава CNN. Така че засега специалистите смятат, че размерите му може да варират от 5 до 42 метра в диаметър, като е напълно възможно да е по-голям от метеорита, който през 2013 г. навлезе в земната атмосфера край Челябинск, Русия, експлодирайки във въздуха. Тогава стана ясно, че експлозията е освободила от 20 до 30 пъти повече енергия, отколкото атомната бомба над Хирошима.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Още: Милионерите астронавти се подготвят за кацане на Земята (ВИДЕО)
Астрономите успокояват, че няма опасност 2024 PT5 да падне на Земята сега или в следващите няколко десетилетия. Смята се, че астероидът може да се върне и отново да поеме ролята на "мини Луна" отново през 2055 г., както и през 2084 г.
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Още: Изследователи откриха повече от 1000 нови обекта в Слънчевата система