Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Загадката защо има метан на Марс все още не може да бъде решена

26 юни 2019, 06:40 часа • 5946 прочитания

Миналата седмица НАСА откри най-високите нива на метан в рамките на 7-годишната си мисия на Марс, което увеличи надеждите, че това може да бъде доказателство за съществуването на микробен живот. Но последващ експеримент този уикенд установи, че метанът се е върнал на фонови нива, съобщиха от НАСА, твърдейки, че временният скок е причинен от един от многото преходни следи, наблюдавани от Curiosity в миналото.

Учените са проследили сезонно покачване и спадане на фоновите нива на метан, но не са успели да установят модел за преходните случаи.

"Ние сме по-мотивирани от всякога, за да продължим да измерваме и обединим усилията си, за да разберем как метанът се държи в марсианската атмосфера", каза Ашвин Васавада, учен от проекта Curiosity от лабораторията за реактивно движение на НАСА.

НАСА добави, че Curiosity не разполага с инструменти, които могат окончателно да определят дали източникът на метан е страничен продукт от живи организми или резултат от геоложки явления.

Една от водещите теории е, че метанът се освобождава от подземни резервоари, създадени от отдавна изчезнали форми на живот.

Макар Марс да няма активни вулкани като на Земята, възможно е метанът да се произвежда чрез реакции на въглерод от карбонатни скали или въглероден диоксид с водород от течна вода.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес