Миналата седмица НАСА откри най-високите нива на метан в рамките на 7-годишната си мисия на Марс, което увеличи надеждите, че това може да бъде доказателство за съществуването на микробен живот. Но последващ експеримент този уикенд установи, че метанът се е върнал на фонови нива, съобщиха от НАСА, твърдейки, че временният скок е причинен от един от многото преходни следи, наблюдавани от Curiosity в миналото.
Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ
Учените са проследили сезонно покачване и спадане на фоновите нива на метан, но не са успели да установят модел за преходните случаи.
"Ние сме по-мотивирани от всякога, за да продължим да измерваме и обединим усилията си, за да разберем как метанът се държи в марсианската атмосфера", каза Ашвин Васавада, учен от проекта Curiosity от лабораторията за реактивно движение на НАСА.
НАСА добави, че Curiosity не разполага с инструменти, които могат окончателно да определят дали източникът на метан е страничен продукт от живи организми или резултат от геоложки явления.
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Една от водещите теории е, че метанът се освобождава от подземни резервоари, създадени от отдавна изчезнали форми на живот.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Макар Марс да няма активни вулкани като на Земята, възможно е метанът да се произвежда чрез реакции на въглерод от карбонатни скали или въглероден диоксид с водород от течна вода.