В началото на април 2024 г. космическият кораб „Вояджър 2“ изпревари сондата „Пионер 10“ и стана вторият най-отдалечен от Земята обект, създаден от човека. Първото място си запазва братът близнак на „Вояджър 2“ – автоматичната междупланетна станция „Вояджър 1“.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
По данни на портала Heavens-above към 4 април 2024 г. „Вояджър 2“ се намира на разстояние 136,214 астрономически единици (или 20 377 милиона километра) от Земята, а „Пионер 10“ – на разстояние 136,193 астрономически единици (20 374 милиона километра).
ОЩЕ: "Вояджър 2" ще получи нов живот: НАСА удължи живота на легендарната сонда
Апаратът „Пионер 10“ който е изстрелян през 1972 г. (пет години преди „Вояджър 2“), е първият космически кораб в историята, прекосил Астероидния пояс и прелетял покрай Юпитер. Връзката със сондата е загубена в началото на 2003 г.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Космическите кораби „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“ са изстреляни през лятото на 1977 г. Разликата в старта на двата апарата е била две седмици. За 47 години сондите успяха да напуснат пределите на Слънчевата система и да се озоват в междузвездното пространство. Това са първите и засега единствени обекти, които са успели да стигнат толкова далече.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Именно двата апарата „Вояджър“ предоставиха първите изображения на луните на Юпитер, благодарение на които астрономите научиха, че на Йо има вулкани, а повърхността на Европа е покрита с дебел слой лед. „Вояджър 1“ прелетя покрай Сатурн и Титан, докато маршрутът на „Вояджър 2“ минаваше близо до Уран и Нептун.
Впрочем именно на Нептун апаратът е регистрирал най-силния вятър от всички, които са известни на науката днес. Ветровете на Нептун достигат до 2100 км/ч. А на Тритон – най-големият спътник на Нептун – апаратът регистрира най-ниската температура – оказва се, че на повърхността на този спътник температурата е минус 235 градуса по Целзий.
ОЩЕ: "Вояджър" и "Нови хоризонти: Къде са сега най-далечните космически кораби на земляните?
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
„Вояджър 2“, който прелетя покрай всички планети гиганти на Слънчевата система, все още работи и изпраща научни данни на Земята.
На златни плочи, намиращи се в двата апарата „Вояджър“, е шифрована информация за Земята, хората, животните и растенията. Записани са и най-добрите музикални произведения, сред които и песента „Излел е Дельо хайдутин“ в изпълнение на Валя Балканска.