Държавната космическа корпорация на Русия се подготвя активно за реализацията на своя проект РОСС – Руска орбитална служебна станция. Това ще бъде станция в околоземна орбита, която принадлежи изключително на Русия.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Роскосмос и Ракетно-космическата корпорация „Енергия“ са подписали договор за разработване на проект за новата станция. Това съобщава космическата държавна корпорация на Русия в своя Telegram канал.
Проектирането ще се извърши на 2 етапа:
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
На първия етап ще бъдат анализирани сценариите за разгръщане и наклон на орбитата, ще се изчисли цената за доставка на 1 кг товар, разгръщането на първоначалната конфигурация и прехода на космическия кораб от орбитата на станцията на окололунна орбита. Планира се този етап да бъде завършен през юни тази година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
На втория етап, който ще продължи до март 2024 г., ще бъде разработена проект на техническите спецификации на станцията. Ще бъдат разгледани и възможностите за осигуряване на станцията с комуникации и въпроси, свързани с обучението на екипажите и функционирането на станцията в безпилотен и пилотиран режим.
Още през март 2022 г. ръководителят на Роскосмос Дмитрий Рогозин предположи, че РОСС може да стане военно-приложна станция. Това изявление беше направено на фона на налагането на санкции от западните страни заради руската инвазия в Украйна.
„Ако по времето, когато бъде разгърната РОСС, светът е враждебен към Русия, тогава ще направим тази станция военно-приложна“, заяви Рогозин.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Стартирането на новата руска орбитална станция, което трябва да се извърши от космодрума „Восточни“, е насрочено за 2025 или дори 2026 година. В този период първият модул на станцията РОСС - НЕМ-1, ще бъде изпратен в Космоса. Научно-енергийният модул първоначално е създаден от Русия за МКС. Но в светлината на последните събития, когато Роскосмос обяви, че Руската федерация се оттегля от сътрудничеството със западните страни по МКС, този модул ще стане основа на новата станция. Първият етап от разгръщането на станцията в орбита е насрочен за 2025-2030 г. Вторият етап е за 2030-2035 г.
Руската орбитална служебна станция, според публикуваните скици, ще се състои от научно-енергиен модул, целеви модул, производствен модул и обслужваща платформа. Екипажът на РОСС ще се състои от двама-четирима души.
Според Роскомос основната цел на станцията е осигуряването на целево използване на орбиталната пилотирана инфраструктура за реализиране на националните интереси на Русия в областта на пилотираната дейност, развитието на науката и икономиката.
Това, че Русия може да напусне МКС, Дмитрий Рогозин говори от началото на войната на Русия с Украйна. Основната причина за подобни изявления са санкциите, главно от САЩ, насочени срещу предприятия от аерокосмическата индустрия на Руската федерация. Рогозин дори призова ръководителите на космическите агенции на страните партньори в МКС да свалят санкциите, като им припомни къде може да падне МКС.
Както стана ясно, руските астронавти ще работят на МКС до 2024 г., като след това Руската федерация вероятно ще напусне международния космически проект. Решението за това вече е взето, но Рогозин смята, че не е длъжен да го оповестява публично. По думите на Рогозин партньорите по МКС ще бъдат уведомени година по-рано.
Според плановете на НАСА Международната космическа станция ще работи в орбита до 2030 г., след което ще намери последното си пристанище на дъното на Тихия океан.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Рогозин обмисля отделяне на руския сегмент от МКС, за да лети над "гъмжащите страсти"