Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водата на Земята е по-стара от нашето Слънце, твърдят учени

10 март 2023, 09:19 часа • 4372 прочитания

Нашата планета е океански свят, а ние сме водни хора. Точно 70,8% от повърхността на Земята са океани, които съдържат 97% от водата на Земята. Около 55%-60% от телата ни също се състоят от вода.

Но откъде първоначално е дошла водата? Вероятно за първи път е пристигнала тук на астероиди и комети от ледените външни части на Слънчевата система, но дори да е така, това е само последната част от мозайката. Съществувала ли е водата в Космоса преди раждането на Слънцето?

Учени откриха древни астероиди, съдържащи вода

Да, казва ново изследване, публикувано в Nature, което разкрива, че за първи път е открита вода около млада звезда. Учените открили най-малко 1200 пъти повече вода, отколкото се съдържат във всички земни океани, около протозвезда – младата звезда V883 Орионис - на 1305 светлинни години в съзвездието Орион, пише Forbes.

Това подкрепя теорията, че водата идва от междузвездната среда – газообразните, прашни области на пространството между звездите, и показва, че водата в нашата Слънчева система се е образувала милиарди години преди Слънцето.

Вода в протопланетния диск около звездата V883 Орионис ESO/L. Calçada

 „Това е потвърждение на идеята, че водата в планетните системи се е формирала милиарди години преди Слънцето, в междузвездното пространство, и е била наследена както от кометите, така и от Земята, относително непроменена“, казва Джон Тобин, астроном от Националната радиоастрономическа обсерватория (NRAO) и водещ автор на изследването.

Новото изследване по същество разкрива пътуването на водата от звездообразуващите газови облаци до планетите. Водата е открита в околозвездния (или протопланетен) диск на звездата от радиообсерваторията Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) в Чили.

Астрономи откриха най-мощното магнитно поле във Вселената

Астрономи откриха най-мощното магнитно поле във Вселената

„По-голямата част от водата в планетообразуващите дискове е замръзнала като лед, така че обикновено е скрита от погледа ни“, казва съавторът Маргот Лиймкер от Лайденската обсерватория в Нидерландия.

Газообразната вода може да бъде открита благодарение на лъчението от молекулите, докато се въртят и вибрират, но това е по-сложно, когато водата е замръзнала, където движението на молекулите е по-ограничено. Газообразна вода може да се намери към центъра на дисковете, близо до звездата, където е по-топло. Тези близки области обаче са скрити от самия прахов диск и също така са твърде малки, за да бъдат заснети с нашите телескопи.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес