Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени оцениха сами ли сме във Вселената

26 ноември 2024, 07:50 часа • 2615 прочитания

Шансовете за възникване на интелигентен живот в нашата Вселена – и във всички хипотетични извън нея – могат да бъдат оценени чрез нов теоретичен модел, който е ехо от известното уравнение на Дрейк.

Още: Най-мистериозните космически открития за 2024 г.

Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)

Това е формулата, която американският астроном д-р Франк Дрейк измисля през 60-те години на миналия век, за да изчисли броя на откриваемите извънземни цивилизации в нашата галактика Млечен път.

Повече от 60 години по-късно астрофизиците, ръководени от университета Дърам, създадоха различен модел, който вместо това се фокусира върху условията, създадени от ускоряването на разширяването на Вселената и количеството образувани звезди.

Смята се, че това разширяване се задвижва от мистериозна сила, наречена тъмна енергия, която съставлява повече от две трети от Вселената.

Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Каква е калкулацията?

Тъй като звездите са предпоставка за появата на живота, какъвто го познаваме, моделът може да се използва за оценка на вероятността за генериране на интелигентен живот в нашата Вселена и в мултивселенски сценарий на хипотетични различни вселени.

Новото изследване на астрономите от Кралското астрономическо общество не се опитва да изчисли абсолютния брой наблюдатели (т.е. интелигентен живот) във Вселената, а вместо това разглежда относителната вероятност произволно избран наблюдател да обитава вселена с определени свойства.

Той заключава, че един типичен наблюдател би очаквал да изпита значително по-голяма плътност на тъмна енергия, отколкото се вижда в нашата собствена Вселена – което предполага, че съставките, които притежава, го правят рядък и необичаен случай в мултивселената.

Подходът на астрономите включва изчисляване на частта от обикновената материя, превърната в звезди през цялата история на Вселената, за различни плътности на тъмна енергия.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление

Моделът прогнозира, че тази част ще бъде приблизително 27 процента във вселена, която е най-ефективна при образуването на звезди, в сравнение с 23 процента в нашата собствена Вселена.

Това означава, че не живеем в хипотетичната вселена с най-висок шанс за формиране на интелигентни форми на живот. Или с други думи, стойността на плътността на тъмната енергия, която наблюдаваме в нашата Вселена, не е тази, която би увеличила максимално шансовете за живот според модела.

Тайнствена сила решава две големи загадки във Вселената

Влиянието на тъмната енергия върху нашето съществуване

„Разбирането на тъмната енергия и въздействието върху нашата Вселена е едно от най-големите предизвикателства в космологията и фундаменталната физика – казва водещият изследовател д-р Даниеле Сорини от Института за компютърна космология на университета Дърам. –  Параметрите, които управляват нашата Вселена, включително плътността на тъмната енергия, биха могли да обяснят собственото ни съществуване. Изненадващо обаче открихме, че дори значително по-висока плътност на тъмната енергия пак ще бъде съвместима с живота, което предполага, че може да не живеем в най-вероятната от вселените.“

Новият модел може да позволи на учените да разберат ефектите от различните плътности на тъмната енергия върху формирането на структури във Вселената и условията за развитие на живот в Космоса.

Тъмната енергия е причината Вселената да се разширява по-бързо, като балансира привличането на гравитацията и създава вселена, в която са възможни както разширяване, така и образуване на структура.

Въпреки това, за да се развие живот, трябва да има региони, където материята може да се скупчи, за да образува звезди и планети, и да остане стабилна в продължение на милиарди години, за да позволи на живота да се развива.

Изключително важно е, че изследването предполага, че астрофизиката на звездообразуването и еволюцията на широкомащабната структура на Вселената се комбинират, за да определят оптималната стойност на плътността на тъмната енергия, необходима за генерирането на разумен живот.

„Ще бъде вълнуващо да използваме модела, за да изследваме появата на живот в различни вселени и да видим дали някои фундаментални въпроси, които си задаваме относно нашата собствена Вселена, трябва да бъдат преосмислени“, казва проф. Лукас Ломбризер от университета в Женева, съавтор на изследването.

Обяснено уравнение на Дрейк

Уравнението на Дрейк е било по-скоро ръководство за учените как да започнат да търсят живот, отколкото инструмент за оценка или сериозен опит за определяне на точен резултат.

Параметрите му включват скоростта на годишно звездообразуване в Млечния път, частта от звезди с планети, обикалящи около тях, и броя на световете, които потенциално биха могли да поддържат живот.

По-голяма част от Вселената е празнота. Накрая тази празнота ще погълне цялото пространство

За сравнение, новият модел свързва скоростта на годишно образуване на звезди във Вселената с нейните основни съставки, като гореспоменатата плътност на тъмната енергия.

Изследването, което е финансирано от Европейския съвет за научни изследвания и включва също учени от Университета в Единбург и Университета в Женева, е публикувано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес