Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени измислиха как да създадат магнитно поле около Марс

23 ноември 2021, 06:45 часа • 8943 прочитания

Физици предложиха метод за създаване на изкуствено магнитно поле около Марс. Статията с описанието на идеята е приета за публикуване в изданието Acta Astronautica.

"Хюстън, нямаме проблем"

Земята е заобиколена от мощно магнитно поле, което защитава живота на повърхността от потока заредени частици. Без магнитното поле животът на повърхността би бил изключително затруднен, а слънчевият вятър постепенно би издухвал атмосферата. Марс няма геомагнитно динамо, което на Земята служи като източник на магнитното поле, и затова атмосферата на Червената планета е толкова тънка.

Учени под ръководството на Рут Бамфорд от лабораторията Ръдърфорд-Епълтън (Велиобритания) са разгледали няколко метода за създаването на изкуствено магнитно поле около Марс и са избрали оптималния според тях вариант.

Има ли живот на Марс и къде точно може да е той?

Възстановяването на конвекционните потоци в ядрото на планетата ще изисква колосални разходи на енергия и може да доведе до тектонска нестабилност, а схемите с използването на магнитни бобини ще изискват много материал и ще струват много скъпо.

Затова оптимален вариант според изследователите е създаването на тор (пръстен) от заредени частици около планетата, за източник на които ще послужи Фобос, спътник на Марс. Той се върти около планетата на подходящо разстояние (9000 километра) и върху него може да се установи ядрен реактор, чиято енергия ще позволи постепенно изпаряване на повърхността на спътника и превръщането ѝ в материал от заредени частици.

На Марс вече може да се диша: Perseverance създаде кислород от марсианския CO2

Тези заредени частици допълнително ще се ускоряват на специални орбитални станции и ще прелитат между тях около планетата. Това на свой ред ще създаде плазмена структура, по която ще текат пръстеновидни токове, от което ще възникне изкуствено магнитно поле.

Работата на физиците само излага концепция, а не описва конкретни инженерни решения, тъй като човечеството няма да притежава подобни технологии в близките няколко десетилетия.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес