Частна мисия до Международната космическа станция (МКС) започна в четвъртък (18 януари) с първия турски астронавт на борда, съобщи Дойче Веле, цитирайки НАСА.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Ракета Falcon 9 се отдели от капсула Crew Dragon на SpaceX в 16.49 ч. местно време (21:49 GMT/UTC) от космическия център Кейп Канаверал във Флорида. Очаква се екипажът да остане на МКС две седмици.
На борда са роденият в Испания бивш астронавт на НАСА Майкъл Лопес-Алегрия, който е командир на мисията, италианецът Валтер Виладей, шведът Маркус Уанд и Алпер Гезеравджъ от Турция — който става първият турчин, пътувал в Космоса. Гезеравджъ е служил като пилот на изтребител в турските военновъздушни сили и има 15 години опит с множество самолети. "Беше страхотно усещане, започвайки от края на обратното броене, чак дотук", казва той във видео от борда, добавяйки, че е мечтал "толкова дълго" да може да лети без "таван".
Още: Първото изстрелване на екипаж на Boeing в космоса се отлага
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
В Турция хората се събират да гледат събитието, което се излъчва на живо.
Това е трета мисия организирана от частната компания за космически полети Axiom Space и се провежда в сътрудничество с НАСА и компанията SpaceX на Илон Мъск. Описват мисията, като "първата изцяло европейска комерсиална мисия на астронавти до Международната космическа станция". Едно място на борда на космическия кораб струва най-малко 55 милиона долара (50,5 милиона евро). SpaceX каза, че повече от 30 научни експеримента, "фокусирани върху човешката физиология и технологичния индустриален напредък", ще бъдат проведени по време на 14-дневната мисия.
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Русия изстреля военен сателит в Космоса