Пробите от астероида Бену, събрани от сондата OSIRIS-REx, съдържат вода и въглерод, съобщи американската космическа агенция НАСА, като показа материала за пръв път след като бе спуснат на Земята в края на миналия месец.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Това подкрепя идеята, че водата и въглеродът може да са пристигнали на Земята чрез метеорити.
Първоначалните изследвания на материала (общо 250 грама) от астероида, чиято възраст е 4.5 млрд. години, продължиха две седмици и, според администратора на НАСА Бил Нелсън, са показали, че това е "най-голямата проба, богата на въглерод, изпращана някога на Земята".
Находката "ще помогне на учените да изследват произхода на живота на собствената ни планета за следващите поколения", продължи Нелсън. Според Данте Лорета, основен изследовател на проекта в Тюсон, Аризона, това е "капсула на времето, която предлага дълбоки познания за произхода на Слънчевата система".
Още: Ние самите сме извънземни
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)
Бену вероятно съхранява химичния състав, съществувал в момента на формиране на планети около Слънцето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
През 2020 г. проба от астероида Рюгу, върната на Земята от японска сонда, съдържаше урацил, една от базите на ДНК. Това бе и годината, в която OSIRIS-REx взе пробата от Бену на 330 млн. км от Земята. В случая с Рюгу съобщаването обаче бе едва тази пролет, тъй като работата на учените отне три години.
ОЩЕ: Астрономите видяха състава на астероида Бену (ВИДЕО)