Американската компания SpaceX отложи планирания за понеделник старт на ракетата Falcon 9, която трябва да изведе в орбита новия телескоп на НАСА за търсене на потенциално пригодни за живот планети.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
В съобщението в социалната мрежа Twitter компанията уточни, че е необходимо да се извърши „допълнителен анализ на системата за управление на движението, навигацията и контрола“. Компанията се надява да успее да извърши изстрелването в сряда, 18 април, но не се уточнява час.
Standing down today to conduct additional GNC analysis, and teams are now working towards a targeted launch of @NASA_TESS on Wednesday, April 18.
— SpaceX (@SpaceX) 16 април 2018 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
Съобщението се появи малко преди SpaceX да пише в Twitter, че времето дава 80% шанс за успешно изстрелване.
Standing down today to conduct additional GNC analysis, and teams are now working towards a targeted launch of @NASA_TESS on Wednesday, April 18.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
— SpaceX (@SpaceX) 16 април 2018 г.
В края на март на пресконференция в седалището на НАСА бе обявено, че изстрелването на апарата Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) е планирано за 16 април от космодрума на Кейп Канаверал, щата Флорида. По време на своята двегодишна мисия TESS ще се концентрира върху проучването на звезди, намиращи се на разстояние до 300 светлинни години от Земята.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Предполага се, че телескопът, който е оборудван с четири широкоъгълни камери, ще изучи за това време около 200 000 звезди, и на яркия им фон ще потърси малки петна, които може да се окажат планети. Учените разчитат да разкрият няколко хиляди планети, които впоследствие ще бъдат подложени на по-детайлно проучване.