Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Слънчевата система се озова в "междузвезден тунел"

13 ноември 2024, 08:20 часа • 1403 прочитания

Използвайки данни от космическата обсерватория eROSITA, астрономи са съставили нова триизмерна карта на пространството, заобикалящо Слънцето. И открили, че то се намира вътре в гигантска продълговата структура.

Благодарение на способността на много телескопи да улавят рентгеново лъчение, астрономите могат да видят разредения и горещ газ, който го излъчва в Космоса. Температурата на това вещество достига милион градуса, но поради голямото разстояние между неговите атоми не се получава пренос на топлина.

Адресът на Земята и Млечния път е нещо невъобразимо огромно

Този газ образува гигантски мехури в околностите на Слънчевата система. Ние сме вътре в така наречения Местен мехур, който се простира на много стотици светлинни години.

По думите на учените тази „мъгла“ се е разсеяла след сравнително скорошен „фойерверк“: преди приблизително 14 милиона години в най-близката до нас Асоциация Скорпион – Кентавър една след друга на кратки интервали се взривили свръхнови масивни звезди. Предполагаемите „останки“ от тези звезди също се намират в Космоса. Например неутронната звезда Геминга, разположена на разстояние 815 светлинни години от нас, е бившето ядро ​​на тежка звезда, която според изчисленията се е взривила само преди 342 хиляди години.

Неотдавна Местният мехур е изследван с помощта на рентгеновия космически телескоп eROSITA. Той е разположен на милион и половина километра от Земята, далеч от множество смущения. Използвайки данни от телескопа, екип учени от Института за извънземна физика „Макс Планк“ (Германия) са съставили безпрецедентно ясно триизмерно изображение на огромния облак от плазма, заобикалящ Слънцето. Учените са споделили резултатите от своята работа в статия за списание Astronomy & Astrophysics.

Както обяснява водещият автор на изследването, астрофизикът Майкъл Фрайберг, станало възможно не само да се уточни обликът на Местния мехур, но и да се открие в него нещо ново: разширена структура, като тунел, която се откроява от общия фон с много по-висока температура и е насочена в посока съзвездието Кентавър. Слънцето се намира точно вътре в нея.

Удължената по-гореща структура вътре в Местния мехур. Michael C. H. Yeung et al. / Astronomy & Astrophysics, 2024

Впрочем според изследователите това е съвпадение: Слънчевата система сега преминава през „тунел“, докато се движи през Галактиката, и е навлязла в Местния мехур само преди няколко милиона години. Да отбележим, че нашата звезда, заедно с цялото си космическо семейство, съществува от около 4,6 милиарда години и приблизително на всеки 220 – 240 милиона години се завърта около центъра на Млечния път.

Тайнствена сила решава две големи загадки във Вселената

Освен местния балон eROSITA позволила да се разгледат много други газови облаци, разположени наблизо. Астрофизиците смятат, че всички те могат да се окажат малък фрагмент от общата картина: още през 70-те години на миналия век учените подозираха, че поради експлозиите на свръхнови, които се случват навсякъде и постоянно, цялата Галактика е пронизана от мрежа от такива плазмени „тунели“.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес