От Земята ни се струва, че Слънцето е безкрайно огромно, а и когато го сравним със Земята, наистина е така. Но астрономите имат свой собствен поглед върху света около нас и нищо не им пречи да погледнат по-отблизо същото Слънце, за да разберат истинския му радиус. А той се оказал не толкова впечатляващ, колкото си го представяли учените.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
ОЩЕ: Преди повече от 300 години Слънцето имало аномално поведение: какво казват древни текстове
Астрофизиците Масао Таката от Токийския университет и Дъглас Гоф от Кеймбриджкия университет са открили доказателства, че радиусът на Слънцето е с няколко стотни от процента по-малък от предишни анализи. И докато тези „няколко стотни от процента“ може да ни звучат като капка в морето, изследователите настояват, че тяхното откритие може да окаже значително влияние върху начина, по който учените разбират тази светеща топка.
В препринт на статия, публикувана в услугата arXiv, учените казват, че резултатите от тяхното изследване се основават на звукови вълни, които се появяват и се задържат в горещата плазма на слънчевите недра. Тези шумове могат да показват промени в налягането, възникващи вътре в слънчевия „стомах“, и осигуряват "динамично по-точен" изглед на вътрешната част на Слънцето в сравнение с други колебаещи се звукови вълни.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Превеждайки всичко това на човешки език, астрофизиците предлагат да си представим Слънцето като люлееща се камбана, в която непрекъснато се удрят хиляди малки песъчинки. В резултат се появяват колебаещи се звукови вълни, които учените могат да измерват дистанционно.
Астрофизиците заявяват, че в предишни изследвания техните предшественици не са използвали всички показатели, задоволявайки се например само с вълни. Оттук са се появили и грешните слънчеви характеристики. А в този случай, казват учените, всяка стотна от процента има значение. И докато те определят точния размер на звездата, ние можем да гледаме Слънцето отблизо на забавен каданс.
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
ОЩЕ: Как можем да спасим Земята от изгарящата смъртна агония на Слънцето?