Русия е изгубила контрол върху единствения си космически радиотелескоп, но властите работят за възстановяване комуникацията, съобщиха от космическата агенция в страната. Инцидентът е поредната спънка за руската космическа индустрия, затънала в дългове, която през последните години е претърпяла загуба на космически кораби и спътници, като е имала и неуспешно пилотирано изстрелване, предаде БГНЕС.
Ръководството на "Роскосмос" заяви, че Американската обсерватория е уловила сигнали от руския телескоп „Спектр-Р“ или „RadioAstron“, който спря да отговаря на команди от Земята миналия четвъртък.
От "Роскосмос" заявиха, че това означава, че бордовите системи работят независимо. Телескопът "Спектр-Р" беше пуснат в орбита през 2011 г., с цел изследване на черните дупки и магнитното поле на Земята, наред с други теми. С наземни обсерватории и 10-метрова антена, "RadioAstron" е един от най-големите телескопи, правени някога.
Нов опит за възстановяване на контрола върху телескопа ще се Предишните опити за връзка с телескопа бяха неуспешни. Юрий Ковальов, ръководител на проекта "RadioAstron", отказа да каже, че страната е загубила телескопа завинаги.
"Не мога да погреба един спътник, който е жив със сигурност", каза Ковальов в писмени коментари. "Това е като да искаш данни за състоянието на болен човек, докато лекарите се борят за живота му", каза Ковальов, физик във Физическия институт "Лебедев" на Руската академия на науките в Москва.
Тази година Русия планира да пусне още един телескоп, "Спектр-РГ", чиято задача ще бъде да състави "пълна карта на Вселената", оповести космическата агенция. Трябвало е телескопът "Спектр-Р" да работи само през 2014 г., но неговият живот е удължен.
Някои експерти твърдят, че телескопът "Спектр-Р" е един от малкото успешни космически проекти в Русия. Миналия октомври ракета "Союз", превозваща руснака Алексей Овчинин и американския астронавт Ник Хейг, претърпя крах само няколко минути след изстрелването, принуждавайки двамата астронавти да направят аварийно кацане.