Руското министерство на външните работи обвини Държавния департамент на САЩ, че разпространява дезинформация, след като в публикация по случай Международния ден на космонавтиката (12 април) той не е споменал Юрий Гагарин, предава Асошиейтед прес, цитиран от "24 часа".
Още: Магнитна буря за петък, 25 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Земетресение в космическите изследвания: Две звезди ще се сблъскат
На 12 април 1961 г. съветският космонавт става първият човек, летял в космоса. В пост на рускоезичната си страница във Facebook Държавният департамент на САЩ отбеляза, че първият полет на човек в космоса е станал факт преди 59 години, но не назова поименно кой го е извършил.
"Това е дезинформация и подъл прийом от епохата на постистината", реагира на своята страница в социалната мрежа руското външно министерство.
Още: Открит опасен астероид e по-голям от очакваното (ВИДЕО)
Още: Магнитна буря за четвъртък, 24 април 2025: Прогноза от САЩ
Генералният директор на руската държавна космическа корпорация "Роскосмос" Дмитрий Рогозин също реагира гневно на пропуска на Държавния департамент на САЩ.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разпада се на прах: Планета изчезва заради висока температура
Още: Космическо "усмихнато лице": Кога ще се появи и как можем да го наблюдаваме
"Космосът без Юрий Гагарин, Първата световна война без руската армия, Берлин 45-а без съветски флагове, таблицата на Менделеев без Менделеев...Опитите да бъде заличена руската следа в световната история ще лишат от памет не нас, а тези задокеански пакостници, които правят това", коментира Рогозин, цитиран от ТАСС.