Роскосмос е разработил проект на електростанция, която ще предава слънчева енергия на Земята от Космоса, съобщи РИА Новости.
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма
Планира се разработката да осигури регулярно снабдяване с алтернативна електроенергия на трудностъпни - островни, планински и северни райони на Земята, независимо от атмосферните условия и време на денонощието, а така също и д предава енергия на други космически апарати за планово зареждане в случай на аварийни ситуации.
Комплексът на електростанцията ще се състои от две части: космическа и наземна. В Космоса ще бъде разположен предаващ модул- безпилотен космически кораб с площ 70 кв. м. Той ще натрупва слънчева енергия и ще я предава на Земята. На повърхността ще бъде разположен приемащ модул - система антени, получаващи слънчева енергия по лазерен канал, който ще я преобразува и разпространява.
Предаването на енергия от станцията на Земята е възможна с минимални загуби, при това слънчевите панели, разположени в Космоса са в пъти по-енергоефективни, от тези, които работят на Земята.
Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
В открития Космос капацитетът на полезното действие на използването на слънчевата енергия е десетки пъти по-голям. Енергията може да бъде преобразувана в лазерен лъч и с минимална загуба на енергия да бъде предадена на Земята. Тази разработка е прекрасна алтернатива на термоядрената енергетика, смята инж. изследователят Мария Баркова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените
Космическата електростанция ще бъде снабдена с управляващо устройство, което ще позволи балансирано да се разпредели енергията.
Електростанциите ще бъдат разположени на слънчево-синхронни орбити с наклон 82, 90 и 98 градуса.