„Вояджър 2“ – най-продължителната мисия на НАСА, изследва Нептун по време на историческа среща на 25 август 1989 г., изпращайки на човечеството първите снимки на планетата отблизо.
Още: Изключително рядка звездна експлозия ще бъде видима от Земята
Още: Магнитна буря за събота, 29 март 2025: Прогноза от САЩ
На тази снимка, както и на други ранни изображения от апарата Нептун изглежда лазурносин, което оформя възприятието на обществото за планетата в продължение на десетилетия. Едва наскоро учените откриха, че истинският цвят на Нептун е много по-светло синьо-зелен.
Дни по 16 часа, сезони по 40 години: учени разказаха за характеристиките на Нептун
Оригиналните изображения на „Вояджър 2“ са направени в фалшиви цветове с помощта на филтри, стандартна практика в астрономията. Според учените атмосферата на Нептун е доминирана от водород и хелий, но метанът ѝ придава син цвят, като поглъща червената светлина. Филтрите карат метана да изглежда тъмносин на това изображение, но също така създава полупрозрачна мъгла по цялата планета. Яркочервеното сияние около Нептун се дължи на мъглата, разсейваща слънчевата светлина на голяма надморска височина, пише Live Science.
Още: Светът остава без интернет и ток: Слънчева буря идва с 12 до 24 часа предупреждение
Още: Магнитна буря за петък, 28 март 2025: Прогноза от САЩ
„Вояджър 2“ прави тези снимки почти точно 12 години след изстрелването си от Земята. След като посещава Юпитер през 1979 г., Сатурн през 1981 г. и Уран през 1985 г., „Вояджър 2“ се приближава до Нептун на 25 август 1989 г. По време на прелитането Вояджър също посещава две от луните на Нептун – Тритон и Нереида, и открива шест нови луни и четири пръстена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Слънчево затъмнение и Суперлуна с "Дяволски рога": Кога и къде да наблюдаваме този феномен
Още: Meteo Balkans: Очаква ни тежка серия от геомагнитни бури клас G1-G2
Нептун е около 30 пъти по-далеч от Слънцето в сравнение със Земята и получава много малко слънчева светлина, така че „Вояджър 2“ трябвало да прави изображения с дълга експозиция. Изображенията били предадени като радиосигнали с помощта на 13-ватови предаватели и били необходими четири часа, за да прекосят Слънчевата система и да достигнат до Земята.
„Вояджър 2“ стана най-отдалеченият от Земята космически кораб
Нептун е последната спирка на „Вояджър 2“, преди апаратът да се насочи към края на Слънчевата система. Сондата навлезе в междузвездното пространство на 5 ноември 2018 г.
Още: Магнитна буря за четвъртък, 27 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Разузнаването на САЩ: Русия не е най-голямата военна заплаха, от Космоса ни дебне друга
„Вояджър 2“ остава най-продължителната мисия на НАСА, дори след като изпита комуникационни проблеми миналото лято. Легендарният апарат вече е на повече от 19,9 милиарда км от Земята и се движи със скорост от 55 346 км/ч в междузвездното пространство. С него на златна плоча лети и песента на Валя Балканска „Излел е Дельо хайдутин“.