Неутронна звезда – пулсар – проби дупка в газовия диск около своята звезда компаньон и изстреля в нея фрагмент с огромна скорост, пишат астрофизици в Astrophysical Journal.
Учените с помощта на рентгеновата обсерватория "Чандра" на НАСА наблюдават двойната звездна система B1259, която се намира на разстояние 7500 години от Земята и съдържа звезда, около 30 пъти по-масивна от Слънцето и пулсар, движещ се по елиптична орбита около нея и периодично излъчващ импулси.
Съчетанието на бързо въртене и интензивно магнитно поле на пулсара е породило силен вятър високоенергийни частици, движещи се от пулсара със скорост, близка до скоростта на светлината.
"Тези два обекта са разположени много необичайно и ни дадоха възможност да наблюдаваме как пулсарът вероятно е пробил газовия диск около своята звезда и е изхвърлил част от неговата материя в Космоса", пише водещият автор на изследването Джордж Павлов от Penn State University.
Учените възнамеряват да продължат наблюденията на двойната система B1259 с помощта на обсерваторията "Чандра" през 2015-2016 г.
Неутронните звезди – пулсари – се образуват в резултат на гравитационен колапс на нормални звезди с маси няколко пъти повече от слънчевата.