Откриха звезда, която отказва да умре

10 ноември 2017, 20:53 часа • 13065 | прочитания

Международен екип от учени направи необичайно откритие – звезда, която отказва да спре да свети.

Още: Магнитна буря за събота, 12 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Сгрешили сме за Уран: Ново изследване разкрива дългогодишна мистерия

Обикновено суперновите – експлозиите на звезди, бележат края на жизнения цикъл на небесните тела. Досега са наблюдавани хиляди подобни явления и всички те имат един и същ край, пише научното издание Science Daily.

Но в проучване на изследователи, водени от експертите на обсерваторията „Лас Кумбрас“, те са открили впечатляващо изключение – звезда, която е експлодирала много пъти в рамките на над 50 години.

Според Питър Нъджънт от американската Национална лаборатория „Лорънс Бъркли“ наблюдението не прилича на нищо, виждано досега, въпреки че през последните 20 години са наблюдавани над 5000 супернови.

Още: НАСА търси начин да рециклира отпадъците, останали на Луната

Още: Магнитна буря за петък, 11 април 2025: Прогноза от САЩ

По думите му спектърът на експлозията е наподобявал този на нормална, богата на водород супернова, но в същото време светлината й се е увеличавала и отслабвала около пет пъти по-бавно. Така събитие, което обикновено продължава около 100 дни, се е проточило над две години.

Суперновата, наречена iPTF14hls, е била открита през септември 2014 г. и тогава е изглеждала като обикновена супернова. Няколко месеца по-късно обаче астрономи са забелязали, че тя отново става по-светла, след като веднъж вече силата на светлината й е отслабнала. Това накарало учените да потърсят архивни данни, от които станало ясно, че на същото място, на което е суперновата, отново е имало експлозия през 1954 г. това означава, че звездата някак си е оцеляла първият взрив и отново е експлодирала през 2014 г.

Още: Мъск мечтае за Марс: Вече го е измислил (ВИДЕО)

Още: Физици смятат, че най-накрая са открили доказателства за теорията на струните

„Тази супернова разбива всичко, което мислехме, че знаем за това как те работят. Това е най-голямата загадка, с която съм се сблъсквал през над десетте години, в които изучавам звездни експлозии“, заяви водещият изследовател Яир Аркави от Калифорнийския университет.

Според данните от проучването експлодиралата звезда е била най-малко 50 пъти по-масивна от Слънцето и най-вероятно по-голяма като размери. Не е изключено iPTF14hls да е и най-мощната звездна експлозия, наблюдавана някога. Нейните размери може да са причината, поради която човешкото разбиране за смъртта на звезди не може да опише случващото се с нея.

Не е изключено звездата да се взриви още няколко пъти преди окончателно да експлодира и да се превърне в черна дупка. Астрономите продължават да наблюдават iPTF14hls, която три години след откриването си продължава да бъде ярка.

Още: Oткриха две бели джуджета, обречени на гибел

Още: Магнитна буря за четвъртък, 10 април 2025: Прогноза от САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес