Американският космически апарат „Осирис-Рекс“ намери следи от вода на астероида Бену, съобщи NASA.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Става дума за „хидросъдържащи минерали“, уточни Еми Саймън, научен сътрудник към Центъра за космически полети „Годард“ в Грийнбелт, щата Мериленд. Това учреждение влиза в структурите на NASA и заедно с още няколко американски научни центрове участва в реализацията на проекта „Осирис-Рекс“.
За наличието на вода на астероида свидетелстват „данните, събрани от два спектрометри“ на автоматичната станция „Осирис-Рекс“. Тези прибори са открили наличието на хидроксили, или водни остатъци, заяви американското космическо ведомство.
Специалистите смята, че хидроксили има навсякъде по астероида. Това означава, че, вероятно, някога в миналото вода е имало на по-големия астрономически обект, от който се е откъснал Бену, уточниха от NASA.
Още: Ние самите сме извънземни
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)
Сондата „Осирис-Рекс“ е изстреляна в космоса през септември 2016 г. Тя е снабдена с няколко прибора, включително фотокамери, спектрометри и лазерен алтиметър. Апаратът е изминал 2,2 милиона км и на 3 декември се е доближил до астероида Бену на 19 км. NASA планира да вземе проби от почвата на астероида с помощна на ръка, снабдена със специално пневматично устройство. Учените се надяват да съберат от 60 грама до 2 кг астероидна почва, предаде БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Една от главните цели на проекта – получаване на нови данни за строежа и състава на астероида, представляващ потенциална заплаха за нашата планета. По-късно тези сведения могат да бъдат използвани за организирането на специални мисии за предотвратяване на астероидни заплахи. Предполага се, че почвената проба ще бъде взета в средата на 2020 г. А завръщането на Земята на сондата е насрочено за 2023 г.
Очаква се, че почвеният анализ ще помогне на учените по-добре да разберат как е протекло формирането на Слънчевата система.
ну е с диаметър около 550 метра и се върти около Слънцето. Астрономите го причисляват към Аполони – астероиди, чиято орбита пресича орбитата на Земята. Вероятността от сблъсък с него е 1 към 4000. Неговото падане на Земята би се равнявало на експлозия с мощност 2700 мегатона.
Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
„Осирис-Рекс“ е един от трите апарата, създадени от експертите на NASA за мисии в далечния космос по програмата „Нови хоризонти“.