Русия може да направи пробив в ракетно-космическата индустрия, като създаде космическия ядрен буксир „Зевс“, но за това са необходими пари, заяви Дмитрий Рогозин, ръководител на Роскосмос. Необходимата за това сума от 1 трилион рубли (по курс към 28 май 1 руска рубла е равна на 0,028 лв. или 0,015 долара), принадлежаща на Руската банка, сега е арестувана зад граница. Във връзка с това Рогозин смята за целесъобразно тези пари да се отпечатат и да се дадат на промишлеността за мощни и перспективни инвестиционни проекти.
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
В същото време в авторската си програма "Звездни войни" в YouTube Рогозин заяви, че санкциите не са се отразили силно на корпорацията, тъй като тя "има най-малко проблеми по отношение на зависимостта от внос".
По-рано обаче Рогозин неведнъж поиска сваляне на санкциите срещу предприятията на Роскосмос, като припомни къде може да падне МКС.
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Още: Лунен календар за 2025 г.
"Е, добре, те арестуваха тези хартийки. Но за сметка на тези арестувани долари ние можем просто физически да освободим нашите инвестиционни пари - казва Рогозин. - Тоест създаваме еквивалента на тези пари, който не работи в икономиката. Тези пари могат да се отпечатат и дадат на индустрията за най-мощните инвестиционни проекти.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Рогозин увери, че ако Роскосмос получи поне 1 трилион рубли от тази сума, това ще даде възможност за драстично форсиране на всички ключови програми на корпорацията.
„Това е и създаването на перспективна нова пилотирана система, и създаването на проекта „Зевс“ - това е тема, по която имаме седемгодишна преднина по отношение на Съединените щати – разказва Рогозин. - Това е космически ядрен буксир, това е наистина напреднала работа, но в момента нямаме достатъчно средства за нея. Ако тези средства бяха налични, с помощта на подобни проекти веднага щяхме да прокараме концентрацията на интелекта, технологиите, индустриалния потенциал, който ще обедини поне ракетно-космическия отрасъл и буквално ще го бутне напред."
С помощта на транспортно-енергийния модул „Зевс“ Роскосмос планира да реши широк спектър от задачи. Според информацията ядреният буксир ще бъде използван за доставки на товари до орбитата на Луната, геостационарна орбита и до планетите от Слънчевата система, включително Марс, а също за борба с отломките в орбитата на Земята. Работата по проекта започна през 2009 г., планираше се той да бъде готов до 2018 г., след това крайният срок беше отложен за 2022-23 г., а след това за 2030 г.
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Припомняме, че през май ръководителят на Роскосмос заплаши собственика на SpaceX Илон Мъск, че ще трябва да "отговаря като възрастен" за предоставянето на Украйна на терминали за спътниковия интернет Starlink. Рогозин също смята, че НАТО с помощта на въоръжените сили на Украйна води необявена война срещу Русия. В същото време той заяви, че при ядрена война страните от НАТО ще бъдат унищожени за половин час.
Преди дни Дмитрий Рогозин обяви, че в близко бъдеще 46 тежки междуконтинентални балистични ракети "Сармат" ще бъдат поставени на бойно дежурство в Руската федерация. Той се похвали, че от тези ракети се образуват "големи, много дълбоки и радиоактивни" кратери и в светлината на това посъветва да се говори по-учтиво с Русия.
На 19 май стана известно, че руският военен спътник „Космос-2555“ е изгорял в атмосферата. Изстрелването му беше представено като демонстрация на мощта на руската армия, а корпусът му беше увенчан с буквата Z – символ, който по този повод бившият американски астронавт Скот Кели нарече епичен провал. Сателитът успя да се задържи в орбита само 20 дни.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Рогозин ще разгръща орбитална групировка, за да следи войната в Украйна