Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА праща нов марсоход през 2020 г.

05 декември 2012, 09:53 часа • 26997 прочитания

Американската космическа агенция (НАСА) възнамерява да изпрати нов марсоход на Червената планета през 2020 г. Съобщението дойде ден, след като НАСА разпространи резултатите от почвата на Марс, взети от робота "Кюриосити", предаде БГНЕС.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Администрацията на президента Барак Обама "е решена да развива програмата за изследване на Марс", каза шефът на НАСА Чарлз Болдън.

"С тази следваща мисия ние ще гарантираме, че САЩ ще продължат да бъдат световен лидер в изучаването на Червената планета, а следващата значителна стъпка ще бъде изпращането на пилотиран кораб до нея през 30-те години". С новия робот броят на мисиите на НАСА на Марс – действащи или планирани – достигат 7 на брой. "Опортюнити" изучава повърхността на Червената планета от 2004 г. Много по-модерният "Кюриосити" се приземи на 6 август в района на кратера "Гейл". Два други космически апарата се намират в орбита около Марс и помагат да бъдат препредавани сигналите от роботите на повърхността. Нов апарат - "Мейвън" (експерт, спец – бел. ред.) ще бъде изстрелян през 2013 г. за изучаване на горните слоеве от атмосферата на Марс.

НАСА планира през 2016 г. да изпрати на Червената планета и апарат, наречен "Инсайт" (поглед отвътре – бел. ред.), който да установи дали ядрото на планетата е течно като на Земята, или твърдо. "Маринър 4" през 1965 г. спечели на САЩ славата на страна, изпратила за първи път успешно космически апарат към Марс.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Дизайнът на новия марсоход ще бъде базиран на този на "Кюриосити", за да бъдат намалени разходите и сведени до минимум рисковете за авария.

Редактор: Десислава Ушатова

Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление

Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес