Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) на САЩ показа първото изображение на жилищен модул, който може да стане първата постоянна база за хора на Луната. Модулът се нарича „Многоцелева среда за обитание“ ((Multi-Purpose Habitat, МPH).
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
„Многоцелевата среда за обитание“, която изглежда като цилиндрична конструкция с дължина десет метра с телескопични крака и слънчеви панели, се разработва от френско-италианската компания Thales Alenia Space. Тя работи с Италианската космическа агенция (ASI) и НАСА като част от лунната програма „Артемида“, съобщава Gizmodo.
ОЩЕ: Битката за Луната: САЩ и Китай планират да кацнат на едно и също място
Мисиите на НАСА „Джемини“ и „Аполо“ и космическата надпревара от Студената война като цяло разшириха хоризонтите на писателите на научна фантастика, които започнаха да описват бъдещето, в което Луната не е просто небесно тяло за посещение, а място за обитаване.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Класическият филм от 1968 г. „2001: Космическа одисея“ служи като отличен пример, изобразяващ Луната като място на усъвършенствано изследователско съоръжение, илюстрирайки бъдеще, в което високотехнологичният живот се простира отвъд Земята. По същия начин британският сериал от 1975 г. „Космос: 1999“ изобразява работеща база на Луната – Moonbase Alpha – като център на научния напредък и изследването на Космоса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
И все пак, тъй като се намираме в 2023 г., тази визия остава неосъществена (сценарий, който би изглеждал невъобразим в началото на 70-те години). Въпреки многото технологични постижения и подновения интерес към изследването на Луната, особено с програмата „Артемида“ на НАСА, човечеството все още не е установило постоянна база на Луната. Сега това ще се промени, тъй като проектът за изграждане на първата постоянна лунна база най-накрая придобива очертания.
На 23 ноември Thales Alenia Space обяви договор с ASI за разработване на „Многоцелева среда за обитание“ (MPH) – ключов компонент от програмата „Артемида“ на НАСА, която има за цел да установи устойчиво дългосрочно човешко присъствие на Луната. Този проект би могъл да доведе до първата постоянна база на Луната. Не са предоставени разходи или срокове за разполагане, но модулът вероятно няма да се появи на лунната повърхност преди 2030 г.
„MPH ще отбележи исторически крайъгълен камък като първия италиански модул за обитаване, който работи на лунната повърхност“, казва Франко Фенолио, ръководител на програмите за човешко планетарно изследване и роботика в Thales Alenia Space. „Това е въпрос на голяма гордост за нашата компания, която притежава уникалните технически и организационни умения да преодолява предизвикателства от този вид.“
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
ОЩЕ: Белият дом публикува план за колонизирането на Луната
Thales Alenia Space разпространи изображение на MPH, разкриващо цилиндричен дизайн, телескопични крака и слънчеви панели. Въпреки че детайлите са оскъдни и ако приемем, че артистичното изображение е точно, модулът изглежда не по-дълъг от приблизително 10 метра. Без съмнение ще бъде уютно за астронавтите на „Артемида“.
От тази база астронавтите ще се впускат в мисии за провеждане на експериментална наука в лунната среда, внедряване и тестване на нови технологии и проучване на потенциални рискове. Вълнуващо е, че това може да постави основите за предложения от НАСА лунен базов лагер, който изисква основни повърхностни местообитания, способни да приютяват до четирима астронавти едновременно.
Следващата важна стъпка за проекта е прегледът на концепцията на мисията, планиран за първото тримесечие на 2024 г. Този преглед е от съществено значение за напредъка към следващите фази и разработването на критичните технологии, необходими за дълги престои на Луната. Тези технологии включват усъвършенствани животоподдържащи системи и решения за смекчаване на широко разпространения лунен прах и екстремните температури в близост до Южния полюс на Луната.
Отговорността на Thales Alenia Space се простира до сформирането на индустриален консорциум, който да придвижи проекта във фазата му на изпълнение. Интересното е, че Thales Alenia Space работи и върху три модула под налягане, предназначени за Lunar Gateway – планирана космическа станция, която ще обикаля в орбита около Луната – друг проект, подобен на научна фантастика, който отдавна е чакан.
ОЩЕ: НАСА показа как ще се сглоби лунната космическа станция Gateway (ВИДЕО)
Този проект за изграждане на основно многофункционално лунно местообитание е малка, но решаваща стъпка, която ни доближава до реализирането на лунните бази, които някога са били представяни само в научната фантастика.