Учени от Космическия център "Джонсън" отвориха останалите проби от астероида Бенну на възраст 4,6 млрд. години, събрани от мисията "Озирис-Рекс", пише "Гардиън".
Още: Странен сигнал може да идва от обречена планета
Още: Живот на Титан? Може би само за едно малко куче
Куратори от космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън заявиха, че са "щастливи", че най-накрая са отворили контейнера с астероиден прах, четири месеца след като той падна с парашут през земната атмосфера в пустинята Юта.
Космическата администрация обяви, че успешно е отстранила две заклещени закопчалки, които са попречили на част от пробите, събрани през 2020 г. от 4,6-милиардния астероид Бенну, който е класифициран като "потенциално опасен", защото има шанс едно на 1750 да се разбие в Земята до 2300 г.
По-голямата част от скалните проби, събрани от мисията "Озирис-Рекс" на НАСА, бяха извлечени скоро след кацането на контейнера през септември, но допълнителен материал остана в опитната глава, която се оказа трудно достъпна.
Още: Магнитна буря за сряда, 9 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Никой няма да чуе писъците ви на Марс: Какво очаква хората на Червената планета
След месеци борба с последните две от общо 35 скрепителни елементи учените в Хюстън успяха да ги измъкнат. "Отворено е! Отворено е!" съобщиха от отдела за планетарни науки на НАСА в Twitter/X. Отделът публикува и снимка на прах и малки камъни във вътрешността на контейнера.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за вторник, 8 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Астрономите не могат да повярват: Откриха нова планета в Слънчевата система
Според "Лос Анджелис Таймс" екипът е разработил специални инструменти, изработени от специфичен клас хирургическа немагнитна неръждаема стомана, за да я отвори - и всичко това без пробите да бъдат замърсени от земния въздух. НАСА заяви, че сега ще анализира пробата от 9 унции.
"Това са едни от най-старите материали, образувани в нашата Слънчева система", заяви миналата година Ашли Кинг от Лондонския природонаучен музей.
"Пробите от астероиди [като тази] ни казват какви са били всички тези съставки за създаването на планета като Земята и също така ни казват каква е била рецептата - как тези материали са се събрали и са започнали да се смесват, за да се стигне до [обитаема среда]?", добави Кинг, предава БГНЕС.
Още: Магнитни бури през седмицата 7-13 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Магнитна буря от 5 бала обхваща Земята в три дни от април: Ето кога са пиковете
ОЩЕ: Магнитни бури за седмицата 22-28 януари, 2024 година: Прогноза от САЩ