Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА казва, че все пак може да има живот на Луната

13 юни 2023, 07:50 часа • 33104 прочитания

Вероятно мислите за Луната на Земята като за мъртво тяло, лишено от живот. Но НАСА казва, че астронавтите, които трябва да се докоснат до повърхността на Луната в края на 2025 г. – ако всичко върви по план, „ако“ – може да не са първите организми на земния спътник, пише Futurism.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

„Едно от най-удивителните неща, които нашият екип откри, е, че като се имат предвид последните изследвания на диапазоните, в които определен микробен живот може да оцелее, може да има потенциално обитаеми ниши за такъв живот в относително защитени зони на някои безвъздушни тела“, казва пред Space.com Прабал Саксена, планетолог в Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА.

Белият дом публикува план за колонизирането на Луната

Споменатият микробен живот може да се крие в постоянно сенчестите кратери на Южния полюс на Луната. Саксена се чуди дали форми на живот, които са възникнали на Земята, може да са оцелели при пътуването до нашия спътник.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

И това е по-уместно от всякога, тъй като НАСА ще избира между 13 места близо до Южния полюс за своята предстояща мисия „Артемида 3“ – първата мисия с екипаж до повърхността на Луната от повече от половин век.

Саксена и неговият екип наскоро са представили изследване на семинар за тези потенциални места за кацане, твърдейки, че трябва да разгледаме възможността за оцеляване на микробния живот на Луната.

Въпреки че експертите посочват, че органичните молекули може да са си проправили път през Космоса чрез метеорити, няма гаранция, че микроби може да са оцелели при пътуването.

Има и друга възможност: хората да са оставили микроби на Луната последния път, когато са били там (или когато неуспешно лунно кацане е разпръснало куп издръжливи тардигради на повърхността ѝ през 2019 г.).

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

НАСА показа как ще се сглоби лунната космическа станция Gateway (ВИДЕО)

„Ние гледаме на хората като на най-вероятния вектор [на микроби] предвид обширните данни, които имаме за нашата история на изследване и записа на въздействието като втори, макар и по-малко влиятелен, ранен земен източник“, казва Хедър Греъм, геохимик от центъра „Годард“.

Накратко, ако някога открием живот на Луната, той вероятно ще е от Земята – но това не трябва да ни разубеждава в нашето продължаващо търсене. В края на краищата откриването, че микробите могат да оцелеят на Луната, би имало огромни последици.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес