Устройство за почистване на околоземния космос от отломки, метод за инспекция на космически кораби в нискоземни орбити и устройство за групово изстрелване на спътници са едни от най-необичайните изобретения в космическия сектор през 2020 г., съобщи пресслужбата на „Роспатент“ пред РИА Новости.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
На 19 май е издаден патент за устройство за почистване на околоземното пространство от големи космически отломки. "Устройството съдържа мрежа, направена под формата на конус, чиято основа е фиксирана по периметъра на плъзгаща се управляема рамка. След определяне на пространствената ориентация на космическите отломки, плъзгащата се и управляема рамка се преместват в нейната посока. Всички операции могат да се извършват автономно, без да се свързва наземен контур за управление", каза представител на „Роспатент“.
Друг патент - за метод за инспекция на космически апарати в района на ниски околоземни кръгови орбити, е издаден на 13 май. "Изобретението се отнася до средства за наблюдение и проследяване на полета на космически апарат, за да се идентифицира предназначението му и да се оценят техническите му характеристики. Методът включва поставяне на апарат-инспектор в референтна орбита", каза представителят.
Третата разработка принадлежи на Асоциацията за научноизследователска и производствена дейност „С. А. Лавоччкин“ - патент за устройство за групово изстрелване на спътници, и е издаден на 18 юни.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
"Изобретението се отнася до областта на ракетно-космическата техника. Схемата на устройството е направена под формата на четиристранна ферма с диагонални скоби. Върху тях са поставени рамки, които са свързани към изстреляните сателити. Това изобретение позволява да се намали теглото на устройството и да се намали времето за неговото сглобяване", казаха от „Роспатент“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)