Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямата комета лети към Слънцето. Трябва ли да се страхуваме? (ВИДЕО)

14 април 2022, 08:15 часа • 10325 прочитания

Космическият телескоп Хъбъл е направил 5 снимки на кометата C/2014 UN271 (Бернардинели-Бернщайн), открита още през 2021 г. Според учените диаметърът ѝ е 130 км, а масата – 500 трилиона тона. Сега тя се намира на разстояние около 3,2 милиарда км от нас, съобщава Forbes.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Учените смятат, че ядрото на кометата Бернардинели-Бернщайн е около 50 пъти по-голямо от повечето комети в нашата Слънчева система. А масата на този космически скитник е стотици хиляди пъти по-голяма от масата на обикновена комета. Изследването е публикувано в The Astrophysical Journal Letters.

НАСА отбелязва, че масивната топка от лед и прах "лети в посока към Слънцето със скорост 35 500 километра в час", но добавя, че няма за какво да се притесняваме, тъй като кометата няма шанс да се приближи до Земята, когато през 2031 г. прелети най-близо до Слънцето. Тя никога няма да се приближи много и винаги ще се намира някъде отвъд орбитата на Сатурн.

"Винаги сме имали подозрения, че тази комета е огромна, защото свети толкова ярко на такова огромно разстояние. И сега потвърдихме предположенията си", казва Дейвид Джуит от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

NASA, ESA, Zena Levy (STScI)

"Тази комета е много необичайна, защото е много активна на такова огромно разстояние от Слънцето. Предполагахме, трябва да има огромни размери, но бяха необходими точни наблюдения, за да потвърдим нашата хипотеза", казва Ман-То Хуей от Университета за наука и технологии в Макао, Китай.

С помощта на космическия телескоп „Хъбъл“ учените са направили 5 снимки на кометата. Но предвид далечното ѝ местоположение, изследователите трябвало да създадат и компютърен модел на кометата, за да направят необходимите изчисления. Според новите данни кометата Бернардинели-Бернщайн има по-тъмно ядро, отколкото се смяташе по-рано. То е не само голямо, а изглежда по-черно от въглен, казва Джуит.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Рогатата змия, Небесната пантера: комета погубила древни индианци

Кометата C/2014 UN271 е открита през 2021 г. от астрономите Педро Бернардинели и Гари Бернщайн, които изучавали стари снимки на астрономическия проект Dark Energy Survey, който се занимава с изучаване на разширението на Вселената. Кометата била открита на снимки от 2014 г. и първоначално била взета за астероид.

Учените смятат, че C/2014 UN271 се е появила от облака на Оорт, който съществува в далечната област на нашата Слънчева система и съдържа трилиони комети. Докато повечето от тези обекти остават там, някои комети, като Бернардинели-Бернщайн, се увличат от гравитационно привличане и започват да „кръжат“ около Слънцето.

Следващата по размер комета, известна на учените, е C/2002 VQ94. Диаметърът на нейното ядро е приблизително 96 км.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Мистериозна комета изригва непредсказуемо

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес