Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Можем да наблюдаваме Марс с просто око днес

06 октомври 2020, 09:56 часа • 12399 прочитания

През тази седмица планетата Марс е в оптимални условия, за да бъде наблюдавана по-внимателно от астрономи, учени и аматьори. "Червената планета" постепенно ще се приближи до Земята и днес ще се позиционира на 62 000 000 километра разстояние – твърде близо, предвид орбитите на планетите, пише БГНЕ, позовавайки се на „Дойче Веле“. Събитие, подобно на това, няма да се повтори до 2035 г.

Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)

Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили

Близостта на Марс и почти фронталното осветяване със слънчева светлина ще направят червеникаво-оранжевия й цвят добре видим през нощта и от двете полукълба с или без телескоп. Единственото, което може да възпрепятства добрата видимост са метеорологичните условия на определено място, както и замърсяването. Най-близката среща между двете планети се случва, когато Марс е в най-приближено разстояние до Слънцето, а Земята се намира по-далеч от голямата звезда. В този момент би ги разделяло разстояние от 54,6 милиона километра. Това явление се нарича "опозиция" и никога не е била регистрирана в перфектно състояние.

В миналото най-близкото приближаване, регистрирано някога, се е случило през 2003 г., когато Марс е бил на 55,7 милиона километра от Земята. През 2018 г. беше на 57,6 милиона километра. Очаква се, че през 2035 г. планетата Земя ще бъде на разстояние 56,9 милиона километра от „червената планета“.

Извън научната фантастика са стартирани различни мисии за разследване на възможността за обитаване на тази планета в бъдеще. Има няколко космически мисии, отправени към Марс като Mars Odyssey през 2001 г., Mars Exploration Rovers през 2003 и Mars Reconnaisance Orbiter през 2005. През 2020 г. НАСА изпълнява мисията „Марс 2020“, като в момента марсоходът е на път за Марс и се планира да кацне на 18.02.21 г. на повърхността на „червената планета“.

Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес