Може ли да се спаси Земята от космически отпадъци

21 януари 2020, 12:21 часа • 3554 | прочитания

Учени от Самарския университет са разработили метод за прочистването на космоса от големи отпадъци, вкл. от тежащи тонове части от ракети, които може да паднат на Земята.

Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ

Резултатите от изследването са публикувани в списание „Acta Astronautica”.

Близкият космос е част от екосистемата на планетата ни. По данни на Европейската космическа агенция, около Земята има 20 000 нефункциониращи спътници, използвани горни части от ракети и техни елементи, които попадат в графата „едри отпадъци”. Ако не бъдат събрани, след години те ще паднат на Земята под въздействието на атмосферата.

Учените са предложили схема, при която по време на бъдещите космически полети тези отломки да бъдат прихващани с помощта на харпун и да бъдат изтеглени на буксир до плътните слоеве на атмосферата. Разбира се, всичко това ще става след старателни изчисления на евентуалното време на падане на повърхността и размера на мястото, на което ще падне.

Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)

„В момента не може да бъде оценено практическото значение на този тип дейност, тъй като става въпрос за спасяване на планетата”, заявяват от изследователския екип, предава БГНЕС.

Ако две изкуствени тела се сблъскат в космоса със скорост 10 км/сек., ще предизвикат процес, подобен на ядрена реакция, след което ще последва сблъсък на отломките на тези тела с други. Тогава действащите пътници ще бъдат извадени от строя и ще се стигне до „замърсяване” на орбитата. Това, на свой ред, може да доведе до невъзможност космосът да бъде изчистен от отпадъците, тъй като всички спасителни средства ще бъдат унищожени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес