Експерти от Русия и САЩ обмислят възможността да модифицират телата на хората, които ще отиват на космически полети на дълги разстояния, например до Марс. По-специално се обсъжда дали далакът трябва да бъде премахнат, за да могат астронавтите да намалят радиационните въздействия. Това съобщи РИА Новости с позоваване на директора на Института по биомедицински проблеми (IBMP) на Руската академия на науките Олег Орлов.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Космическите лъчи и лъчението от Слънцето имат пагубен ефект върху човешките клетки и ДНК. Когато летят до Марс, астронавтите ще бъдат извън защитното магнитно поле на Земята, в резултат на това рискът от развитие на рак и когнитивно увреждане, ще се увеличи. Един от най-уязвимите към радиация органи е далакът, който е отговорен за формирането на имунен отговор и за унищожаването на стари и увредени кръвни клетки. Радиационното увреждане на този орган може да увреди цялото тяло, например, да доведе до интраабдоминално (вътрешнокоремно) кървене.
Според някои експерти има смисъл да се изпратят „модифицирани“ астронавти на Марс, които са претърпели спленектомия - хирургично отстраняване на далака. Освен това, преди полета, можете да замените лещите на окото с изкуствени, за да предотвратите развитието на радиационна катаракта, както и да обработите предварително зона на мозъка, чиито промени могат да доведат до сериозни когнитивни увреждания.
По-рано руският космонавт Роман Романенко посочи три пречки пред изследването на Марс. Той отбеляза, че астронавтите може да не се върнат обратно на Земята. Освен това има много голямо забавяне на комуникацията и не е ясно как да се коригира полетът при тези условия. Няма и научни доказателства за това какво ще се случи с човек, когато той напусне радиационния пояс на планетата.
Още: Ние самите сме извънземни
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)