Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ледените каньони на Плутон

26 февруари 2016, 19:53 часа • 7091 прочитания

Космическата сонда "Нови хоризонти" е направила снимка на ледените каньони на северния полюс на Плутон. Те са разположени в северното полукълбо напречно на региона Лоуел, получил своето име в чест на инициатора на търсенето на планетата джудже – астронома Пърсивъл Лоуел, съобщава НАСА.

Най-широкият от каньоните, отбелязан с жълто на снимката) достига ширина 75 километра и е разположен в непосредствена близост до северния полюс. В западната и източната част на снимката се виждат още три каньона с ширина около десет километра (отбелязани със зелено).

Възрастта на тези обекти е по-голяма, отколкото на най-широкия от каньоните, за което говори ниската устойчивост на стените на първия каньон.

Източно е разположен лъкатушещ каньон (отбелязан с лилав цвят), който достига ширина 70 километра и дълбочина четири километра. Този каньон може да съдържа участъци, на които протича топене или сублимация на подповърхностния лед, в резултат на което протича разрушаване на горните твърди слоеве.

Както са показали получените от "Нови хоризонти" данни, в района на каньоните (и изобщо на северния полюс) има много метанов лед и малко азотен. Учените обясняват това с влиянието на слънчевото лъчение, което се проявява най-силно в средните и екваториалните ширини.

Изображенията са получени от научния инструмент MVIC (Multispectral Visible Imaging Camera) 45 минути преди максималното сближаване на сондата с Плутон (тоест от разстояние 33 900 километра от неговата повърхност). Резолюцията на снимката е 680 метра на пиксел, пише Lenta.ru.

На 14 юли 2015 година станцията "Нови хоризонти" се сближи максимално с Плутон и неговите спътници. През 2019 година се очаква сондата да достигне планетоида 2014 MU69, разположен на 1,6 млрд. км от планетата джудже в пояса на Кайпер.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес