Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде изчезна най-близката до Земята черна дупка?

06 март 2022, 09:50 часа • 9883 прочитания

През 2020 г. астрономите съобщиха за откриването на черна дупка само на хиляда светлинни години от Земята. Така тя се оказа най-близката черна дупка до нашата планета.

В ново проучване, публикувано в списанието Astronomy & Astrophysics, учените, използващи Very Large Telescope (VLT), отново разгледали системата, дала даде улики за съществуването на близката черна дупка. Система, наречена HR 6819 през 2020 г., представлявала съвкупност от няколко масивни обекта – голяма звезда, която прави пълен оборот около черна дупка на всеки 40 дни, и втора звезда, която се намирала много по-далеч.

Вместо това се оказало, че HR 6819 е двоична звездна система с много сложни взаимоотношения – звездите обикалят близо една до друга.

Част от активността на Слънцето може да е оптична илюзия

„Нашата най-добра версия засега е, че сме уловили тази двойна система малко след като една от звездите е изсмукала атмосферата от придружаващата звезда. Това е често срещано явление в близки двоични системи, понякога наричано звезден вампиризъм”, обснява Джулия Боденщайнер, изследовател в Европейската южна обсерватория

В резултат на "вампиризма" едната от звездите загубила огромно количество от масата си по време на наблюденията през 2020 г., което поради което изглеждало, че звездите се въртят на голямо разстояние една от друга, но в действителност "звездата вампир" просто е много по-голяма от другата.

Този пренос на маса също така накарал звездата-получател да се върти по-бързо, което допълнително засилило илюзията, че е много по-близо до Земята, отколкото по-малката звезда-придружител. В този случай, за да се обясни тази система, вече не е необходимо да се добавя наличието на черна дупка към уравнението.

Мистериозен сигнал от "дълбините на пространство-времето" изчезна изведнъж

Боденщайнер и нейните колеги първоначално предложили хипотезата за звезда-вампир в статия от юни 2020 г. в списанието Astronomy & Astrophysics – месец след статията, която твърди, че HR 6819 съдържа най-близката черна дупка до Земята.

В нова статия Боденщайнер и авторите на първоначалното изследване на HR 6819 обединили усилия, за да разберат веднъж завинаги кой от тях има най-добрата теория за поведението на странната звездна система.

Използвайки няколко инструменти с висока резолюция на Very Large Telescope, изследователите открили, че двете звезди в HR 6819 всъщност орбитират една около друга само на една трета от разстоянието между Земята и Слънцето. Така най-близката до нас черна дупка отново е черната дупка от двоичната система A0620-00.

Въпреки това учените изобщо не са разочаровани, тъй като HR 6819 остава интригуваща цел за по-нататъшни изследвания по съвсем различни причини.

Отломки от неизвестна ракета се разбиха в Луната

„Улавянето на такава следвампирска фаза е изключително трудно, защото е много кратка. Това прави нашите изводи за HR 6819 много вълнуващи, тъй като тя представлява идеален кандидат за изучаване на това как този вампиризъм влияе върху еволюцията на масивните звезди“, обяснява съавторът на изследването Абигейл Фрост.

Междувременно търсенето на черни дупки, които са се приближили до Земята, продължава. Според авторите на изследването десетки до стотици милиони черни дупки се крият само в Млечния път. Въпрос на време е астрономите да се натъкнат на още някоя в нашия космически заден двор.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес