Орбиталният телескоп "Чандра" е изпратил на Земята нови снимки на "Чешърския котарак" в съзвездие Голяма мечка, в което се крие групата галактики SDSS J1038+4849, превърната в своеобразна усмивка благодарение на гравитационна леща – изкривена структура на пространството, съобщава НАСА.
Този галактичен куп за първи път е изучен подробно в началото на тази година с помощта на телескопа "Хъбъл". Неговите снимки помогнали на астрономите да разгледат детайлно как гравитационното взаимодействие на галактиките изкривява структурата на пространство-времето наоколо.
Галактиките са открити през 2008 година от руски американски астрономи при изучаване на снимки, събрани в проекта по картографиране на небето SDSS (Sloan Digital Sky Survey).
Още тогава учените обърнали внимание на необичайната форма на галактичния куп и го нарекли "Чешърския котарак". Това космическо животно според астрономите се състои от четири компонента, два от които са разположени на пет милиарда светлинни години, а останалите – на 7,6 млрд. и дори повече светлинни години.
Подобни "усмивки" или "котараци" възникват в Космоса благодарение на това, че светлината на далечните галактики по пътя към Земята често преминава през гравитационни лещи – космически ъгълчета, където силата на привличане на масивни обекти, тъмна материя или галактики изкривява лъчите светлина.
Благодарение на разтягането и свиването на светлинните лъчи далечните галактики са били закръглени в "усмивката" или "лицето" на Чешърския котарак.
Новите снимки, получени в рентгеновия диапазон от телескопа "Чандра", са помогнали на учените да разкрият скоростта са сближаване на галактиките в "очите" на космическата котка, представляващи отделни групи галактики, а също така да "почувстват" температурата на газа в тях и техните околности, пише РИА Новости.