В средата на септември жителите на планетата Земя ще могат да наблюдават в небето кометата C/2023 P1 (Нишимура). Преди по-малко от месец, на 12 август, тя беше открита от японския астроном Хидео Нишимура в съзвездието Близнаци.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Всяка нощ кометата става по-ярка. На 12 септември кометата ще се приближи на разстояние от приблизително 125 милиона километра (0,84 астрономически единици) до Земята и тогава ще може да се вижда в небето дори без телескоп.
Защо дори малък астероид може да извади Земята от орбита
Най-доброто време за наблюдение е няколко часа преди зазоряване. Няма да е лесно Нишимура да се наблюдава в момента на перигея – на 12 септември по обяд, тъй като тя ще се намира в светлото небе, губейки се в слънчевите лъчи. Центърът за малки планети даде на новия обект названието C/2023 P1 (Нишимура). На 17 септември Нишимура ще премине перихелий – най-близката до Слънцето точка (33 млн. км).
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Най-доброто време за наблюдение
Кометата става по-ярка всеки ден, но колкото повече ще се приближава до Слънцето, толкова по-лошо ще се вижда от Земята. Затова условията за наблюдение на 12 септември няма да са леки за жителите на планетата. Най-доброто време е периодът от 1 до 11 – 12 септември.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Сега кометата може да се види рано сутринта – след 3:00 часа българско време над източната част на хоризонта. Венера, която свети вдясно, може да служи като ориентир. Нишимура се вижда в цяла Европа, с изключение на Арктика. През септември тя ще се движи през съзвездията Лъв и Дева. За да я намерите, трябва да използвате звездни карти, бинокъл или телескоп.
Планета, подобна на Земята, се крие в нашата Слънчева система?
Сега астрономите наблюдават слаба, но много дълга йонна опашка, която се простира на 1,5 – 2 градуса от ядрото на кометата. След като премине през перихелия (17 септември), видимостта на кометата Нишимура ще се премести в Южното полукълбо, където ще се вижда във вечерния здрач много ниско на хоризонта.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)